Úvod Spoločnosť Ravasz z Mosta-Híd: Treba sa tešiť z maďarsky hovoriacich Rómov

Ravasz z Mosta-Híd: Treba sa tešiť z maďarsky hovoriacich Rómov

Podpredseda Mosta-Híd a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz. (Foto: archív)

Treba sa tešiť z maďarsky hovoriacich Rómov, vyhlásil Ábel Ravasz, podpredseda koaličného Mosta-Híd a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity. Nepáči sa mu postoj maďarského ministra pre ľudské zdroje Zoltána Baloga, ktorý povedal, že maďarské komunity a vláda sa zatiaľ nerozhodli, „či sú po maďarsky hovoriaci Rómovia príťažou alebo prínosom“.

„Veľakrát sa potvrdilo, že udržať maďarské komunity žijúce za hranicami Maďarska by bolo bez týchto Rómov ešte ťažšie, pretože i oni dbajú na tradičnú kultúru,“ povedal Ravasz. Tvrdí, že on sám venuje dostatočnú pozornosť tomu, aby po maďarsky hovoriaci Rómovia dostali na Slovensku patričnú podporu – napríklad cez stavanie škôl a škôlok či vytváranie pracovných miest.

„V mnohých prípadoch, napríklad na Gemeri, sa maďarské školy zachovali len kvôli rómskym žiakom. Oni sú tí, vďaka ktorým sa vo viacerých obciach zachovali aj jazykové práva maďarskej menšiny,“ uviedol Ravasz. Upozorňuje, že i samotní Rómovia majú záujem spolupodieľať sa na zlepšení životných podmienok v ich bydlisku. „Mali by sme hovoriť o týchto záležitostiach a nekopať nezmyselné priekopy medzi maďarsky hovoriacimi ľuďmi svetlejšej a tmavšej pokožky,“ dodal.