Úvod Politika Ukrajina sa chystá zaviesť biometrický vízový režim pre občanov Ruska

Ukrajina sa chystá zaviesť biometrický vízový režim pre občanov Ruska

Foto: archív

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí pripravuje biometrický vízový režim s Ruskom a čaká na príslušné politické rozhodnutie. V Kyjeve o tom informoval ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin, ktorý na tlačovej konferencii hodnotil výsledky práce svojho rezortu za rok 2018.

Klimkin podľa agentúry Ukrinform zdôraznil, že vo vzťahoch s Ruskom bude „účinný len biometrický vízový režim“, pretože „nám umožní kontrolovať, kto a ako vycestúva z Ruska“. Vydávanie klasických víz, ktoré sa ako samolepky vlepujú do pasu, považuje Ukrajina za nedostatočnú kontrolu v prípade, že ide o „krajinu-agresora“.

Klimkin dodal, že na zavedenie vízového režimu s Ruskom je potrebné politické rozhodnutie. Ukrajinský rezort diplomacie už v tejto veci začal s prípravami vrátane vyhodnotenia výšky nákladov na konzulárne služby a technické zariadenia. Podľa Klimkina na zavedenie špeciálneho systému biometrickej identifikácie osôb bude Kyjev potrebovať najmenej 70 konzulov.

Prvým krokom bude vytvorenie softvéru potrebného na zavedenie elektronického systému predbežného oznámenia ciest ruských občanov na Ukrajinu. „Rusi budú musieť vopred informovať o svojich cestách a toto by sa malo zaviesť,“ povedal Klimkin.