USA presúvajú imigračnú kontrolu do zahraničia

    Foto: archív

    Dvetisíc zamestnancov ministerstva pre vnútornú bezpečnosť Spojených štátov bolo vyslaných do zahraničia. V 70 krajinách sveta majú kontrolovať pasažierov aj batožinu, aby odvrátili potenciálne hrozby ešte pred odletom do USA.

    Podľa ministerstva pochádza veľa hrozieb pre USA práve zo zámoria. Do zahraničia sa preto dostanú pracovníci imigračného a colného oddelenia, správy bezpečnosti dopravy, ale aj ochrany hraníc. Ich úlohou bude predovšetkým ochrániť bezpečnosť Spojených štátov tým, že sa pokúsia potenciálnych teroristov či inak nebezpečné osoby zastaviť ešte pred tým, ako sa dostanú na územie USA.

    Zamestnanci tak budú napríklad uskutočňovať kontroly v medzinárodnom priestore, a to aj v Európe. Americká administratíva týmto krokom rozširuje kontrolu na územie iných štátov. Niektoré krajiny, napríklad Ekvádor, sú nadšené, keďže im to umožní lepšie bojovať proti drogovým kartelom a pašerákom.

    Presun kontroly hraníc na územie iných štátov sa však nie každému pozdáva. Najhlasnejšie protestujú predovšetkým Nemci a Kanaďania. Tvrdia, že USA sa snažia exportovať svoje imigračné zákony na ich teritórium a sú proti tomu, aby zamestnanci amerického ministerstva pre vnútornú bezpečnosť operovali na ich území.

    Niektorí nemeckí zákonodarcovia dokonca spochybňujú aj samotný program USA na boj proti terorizmu, umožňujúci zamestnancom colnej správy a ochrany hraníc v civilnom oblečení hovoriť na letiskách s cestujúcimi a kontrolovať ich pred tým, ako nastúpia na let do zámoria. Môžu dokonca odporučiť aerolíniám, aby niektorému z cudzincov neumožnili vstup na palubu lietadla. Podľa nemeckej strany Die Linke ide o snahu „presunúť imigračnú kontrolu do európskych krajín“.

    Podobne odmietavý postoj zaujali aj Kanaďania. V ich krajine bude rozmiestnených najviac amerických úradníkov. Nariadenie kanadskej vlády schválil parlament až po uistení, že budú USA tieto právomoci využívať len minimálne.