Úvod Politika Užíval si Kiska počas pracovnej cesty v Las Vegas?

Užíval si Kiska počas pracovnej cesty v Las Vegas?

Foto: archív

Prezident SR Andrej Kiska v pondelok 18. septembra odcestoval so svojou suitou, ktorej súčasťou bol aj podpredseda vlády Peter Pellegrini a vybraní novinári, na pracovnú cestu do Spojených štátov amerických. V utorok 19. septembra sa zúčastnil zasadnutia 72. Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, kde predniesol prejav.

V najväčšom americkom meste meste absolvoval aj niekoľko bilaterálnych stretnutí – zhováral sa so šéfom OSN Antóniom Guterresom, s predsedom Valného zhromaždenia OSN Miroslavom Lajčákom, ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom a bývalým starostom New Yorku Michaelom Bloombergom.

Internetový denník Včas priniesol informáciu, podľa ktorej sa Kiska v stredu 20. septembra v New Yorku neoficiálne stretol aj s Georgeom Sorosom. S kontroverzným miliardárom sa mal slovenský prezident rozprávať približne hodinu, pričom obsah rozhovoru zostal utajený. Na stránke www.prezident.sk sa zmienka o rozhovore so Sorosom nenachádza.

Prezident na ceste do New Yorku. (Foto: archív)
Prezident na ceste do New Yorku. (Foto: archív)

Andrej Kiska so sprievodom ešte v ten deň odletel z New Yorku do vyše 4 000 kilometrov vzdialeného San Francisca. Vo štvrtok sa stretol s riaditeľom sekcie umelej inteligencie spoločnosti Tesla, Slovákom Andrejom Karpathym. Následne návštívil Kalifornskú univerzitu v Berkeley, kde sa spolu s vicepremiérom Pellegrinim zúčastnil na podpise memoranda o spolupráci so Žilinskou univerzitou. Prezident zavítal aj do výskumného laboratória spoločnosti Volkswagen a sídla spoločností spoločností Facebook a LinkedIn.

Vyše päťhodinový let prezidentským špeciálom z New Yorku, kde sa rovnako zúčastnil na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN, do Kalifornie absolvoval Kiska aj v septembri 2014. Na západe USA okrem iného navštívil americké sídlo slovenskej spoločnosti Eset, vlastniacej Denník N a v súčasnosti pripravujúcej vznik politickej strany Progresívne Slovensko. Facebook tiež patrí medzi Kiskove obľúbené spoločnosti, pretože ju navštívil aj v roku 2014.

Jedna z imidžových snímok z pracovnej cesty po USA, ktoré Andrej Kiska zverejnil na svojej  oficiálnej stránke. Foto so Sorosom tam chýba. (Foto: www.prezident.sk)
Jedna z imidžových snímok z pracovnej cesty po USA, ktoré Andrej Kiska zverejnil na svojej oficiálnej stránke. Foto so Sorosom tam chýba. (Foto: www.prezident.sk)

Čo robil prezident od 20. 9. do 22. 9. 2017 vo zvyšnom čase, nie je známe. Tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR na požiadavku portálu napalete.sk o poskytnutie podrobného programu Andreja Kisku na západnom pobreží USA nereagovalo.

Podľa zdroja blízkeho Prezidentskému palácu vraj hlava štátu pracovnú cestu využila na súkromnú návštevu svojho syna v San Franciscu, kam sa predčasom Andrej Kiska mladší presťahoval aj s manželkou a novonarodenou dcérou. V tamojšom Menlo Parku totiž vedie pobočku firmy Credo Ventures. Z rovnakého zdroja pochádza aj informácia, že prezident SR v čase pracovnej cesty údajne navštívil aj známe mesto hazardu a zábavy Las Vegas v blízkej Nevade.

V minulosti sa zúčastňoval valných zhromaždení OSN aj prezident Ivan Gašparovič, jeho program bol však vždy spojený so zasadnutím OSN a jeho pobyt neprekročil hranice New Yorku, kde absolvoval množstvo stretnutí koordinovaných so Stálou misiou SR v New Yorku a slovenským veľvyslanectvom v USA. Výnimkou bol iba Festival slovenského dedičstva v susednom New Jersey, kam Gašparoviča viackrát pozvali krajania.

Andrej Kiska mladší momentálne býva so svojou rodinou v Kalifornii. (Foto: archív)
Andrej Kiska mladší momentálne býva so svojou rodinou v Kalifornii. (Foto: archív)
Las Vegas - hlavné mesto  hazardu. Navštívil ho Kiska počas pracovnej cesty hradenej z peňazí daňových poplatníkov? (Foto: archív)
Las Vegas – hlavné mesto hazardu. Navštívil ho Kiska počas pracovnej cesty hradenej z peňazí daňových poplatníkov? (Foto: archív)
Andrej Kiska si na palubu prezidentského špeciálu do USA vzal aj vybraných novinárov vrátane spriazneného šéfredaktora a reportéra časopisu Týždeň Štefana Hríba a Eugena Kordu. Na snímke so šéfkou Kiskovej kancelárie. Aj oni užívali si v Las Vegas? (Reprodukcia: internet)
Andrej Kiska si na palubu prezidentského špeciálu do USA vzal aj vybraných novinárov vrátane spriazneného šéfredaktora a reportéra časopisu Týždeň Štefana Hríba a Eugena Kordu. Na snímke so šéfkou Kiskovej kancelárie. Aj oni si užívali v Las Vegas? (Reprodukcia: internet)