Úvod Politika V Nórsku sa vylodilo tristo vojakov Armády USA

V Nórsku sa vylodilo tristo vojakov Armády USA

Foto: archív

Do Nórska dorazilo tristo vojakov americkej námornej pechoty. Stalo sa tak len týždeň po tom, ako sa do Poľska premiestnili tisíce amerických vojakov, aby posilnili prítomnosť NATO vo východnej Európe. Dohoda o rozmiestnení amerických vojsk v Nórsku by mala byť platná minimálne rok, pričom kontingent sa bude po šiestich mesiacoch meniť.

Americké vojsko sa usadilo na základni Vaernes nórskej Domácej gardy pri Trondheime, treťom najväčšom meste v krajine. Oficiálnym cieľom misie je vycvičiť vojakov na boj v arktických podmienkach. Počas prvých štyroch týždňov ich čaká základný zimný výcvik, ktorý by ich mal pripraviť na prežitie pri nízkych teplotách a v celkových neľahkých poveternostných podmienkach. V marci sa spolu s britskými vojskami zapoja do cvičenia Spojený Viking.

Na území Nórska sú cudzie vojská po prvý raz od 2. svetovej vojny. Kým krajina v roku 1949 vstúpila do NATO, dala Rusku sľub, že svoje územie neposkytne cudzím bojovým jednotkám, „ak nebude cieľom útoku alebo ohrozené útokom“.

Ako zakladajúci člen aliancie pritom Oslo desiatky rokov v rámci príprav na možný ozbrojený konflikt vytváralo obrovské zásoby zbraní. Vojenský materiál tu majú už dlhší čas uložený aj Spojené štáty, vojsko však do krajiny vyslali až teraz.

Oslo tvrdí, že vojská nebudú na jeho území umiestnené nastálo, budú tam len rotovať. Severoatlantická aliancia však toto zdôvodnenie používa aj pri všetkých svojich jednotkách, nasadených vo východnej Európe. Ide len o šalamúnsky spôsob obchádzania jej dohody s Moskvou, zakazujúcej trvalú prítomnosť vojenských síl v blízkosti Ruska.