Úvod Spoločnosť Európania sú čoraz menej fyzicky aktívni

Európania sú čoraz menej fyzicky aktívni

Foto: archív

Európania čoraz menej obľubujú pohyb – sedavý spôsob života sa stáva normou. Podľa prieskumu Eurobarometra sa počet obyvateľov starého kontinentu, ktorí sa nevenujú nijakej fyzickej aktivite, zvýšil od roku 2009 do roku 2013 z 39 na 42 percent a tento negatívny trend pokračuje.

Aby sa človek tešil dobrému zdraviu, mal by podľa Svetovej zdravotníckej organizácie urobiť denne minimálne 10-tisíc krokov. Podľa prieskumu IRMES to však nedodržiava napríklad až 75 percent Francúzov.

Mimoriadne znepokojujúci je najmä sedavý spôsob života mládeže: väčšina 18- až 24-ročných ľudí prejde denne menej ako dvetisíc krokov. Na vine je záľuba vo videohrách a komunikácia prostredníctvom internetu. Mladá generácia je dokonca fyzicky menej aktívna ako ľudia vo veku od 55 do 64 rokov. U najstarších ľudí je pritom chôdza dôležitým prostriedkom oddialenia svojej závislosti od okolia.

Dlhodobé sedenie sa negatívne podpisuje na našom zdraví. Celý organizmus akoby zlenivel a vnútorné orgány fungujú horšie, čo zvyšuje náchylnosť na rôzne ochorenia. Nedostatok pohybu prispieva aj k rôznym život znepríjemňujúcim problémom: častým bolestiam chrbta a krčnej chrbtice, tráviacim ťažkostiam či pocitu chronickej únavy.