Úvod Politika V prezidentských voľbách v Moldavsku zvíťazil proruský kandidát

V prezidentských voľbách v Moldavsku zvíťazil proruský kandidát

Foto: archív

Druhé kolo prezidentských volieb v Moldavsku vyhral predseda Strany socialistov Igor Dodon so ziskom 52,18 percenta hlasov. Na jednoznačné víťazstvo v prvom kole chýbalo tomuto prorusky orientovanému kandidátovi len dve percentá hlasov. Moldavčania si po prvý raz po 20 rokoch zvolili prezidenta v priamych voľbách.

Nový prezident je presvedčený, že Moldavsko si musí zachovať priateľské vzťahy s Európou, ale zároveň by malo „obnoviť strategické partnerstvo s Ruskou federáciou“. Jeho kroky budú preto čo najskôr smerovať do Moskvy, kde mieni rokovať o obnove dohody o strategickom partnerstve s Ruskom. K jeho prioritám patrí aj zabezpečenie skutočnej neutrality krajiny.

Hoci od roku 2009 vo všetkých parlamentných voľbách v Moldavsku získali najviac hlasov proruské politické strany, tie prozápadné sa vždy dokázali spojiť a vytvoriť koalíciu. Za svoje hlavné víťazstvo považujú podpis asociačnej dohody s Európskou úniou v roku 2014.

Tento krok sa však negatívne podpísal na ekonomike krajiny – export na ruský trh sa znížil o 40 percent. Straty mal kompenzovať prístup na európsky trh, ale únia neprejavila záujem o moldavskú produkciu. Podľa údajov Svetovej banky má 41 percent obyvateľstva menej ako päť dolárov na deň a priemerná mzda sa pohybuje na úrovni 200 dolárov.