Úvod ZO ZAHRANIČIA V Škótsku Johnson prepadol, premiérka požiada o referendum o nezávislosti

V Škótsku Johnson prepadol, premiérka požiada o referendum o nezávislosti

Nicola Sturgeonová. (Foto: archív)

Škótska národná strana (SNP) zaznamenala v britských parlamentných voľbách výrazné úspechy v škótskych volebných obvodoch. Líderka strany Nicola Sturgeonová povedala, že Škótsko tým vyslalo „jasný signál“ smerom ku konaniu druhého referenda o svojej nezávislosti. Na svojej webovej stránke o tom informovala stanica BBC.

SNP získala 47 z 59 kresiel, ktoré má Škótsko v Dolnej snemovni britského parlamentu. Vo voľbách v roku 2017 získala SNP 35 mandátov. Sturgeonová, ktorá je zároveň aj škótskou premiérkou, už dávnejšie sľúbila, že britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi pošle ešte pred Vianocami list, v ktorom požiada o právo uskutočniť druhé referendum o nezávislosti Škótska. Johnson však už počas predvolebnej kampane tvrdil, že takúto žiadosť odmietne.

„Škótsko vyslalo veľmi jasný odkaz: nechceme vládu Borisa Johnsona, nechceme opustiť EÚ,“ povedala Sturgeonová. Výsledky volieb v Británii sú podľa nej pochmúrne, čo však vyzdvihuje dôležitosť práva Škótov rozhodnúť sa.” Boris Johnson má mandát vyviesť Anglicko z EÚ, musí však akceptovať, že ja mám mandát dať Škótsku možnosť vybrať si inú budúcnosť,“ povedala.

Škótska premiérka chce na budúci týždeň zverejniť plán, v ktorom bude obhajovať demokratické právo Škótov na konanie druhého referenda. „Toto nie je o tom, žiadať britského premiéra Borisa Johnsona či akéhokoľvek iného westminsterského politika o povolenie,“ uviedla krátko po oznámení výsledkov volieb Sturgeonová.

„Ide o uplatnenie demokratického práva Škótov, aby rozhodli o svojej vlastnej budúcnosti,“ dodala. Sturgeonová Johnsonovi pripomenula, že je „lídrom strany, ktorá v Škótsku utrpela porážku“.

V škótskych volebných obvodoch si totiž konzervatívci výrazne pohoršili, pričom oproti 13 mandátom, ktoré získali v roku 2017, si v štvrtkových voľbách zabezpečili len šesť. „Teraz je bez akýchkoľvek pochybností jasné, že drvivá väčšina Škótov si želá zostať v Európskej únii,“ uviedla.

Britský minister pre Škótsko Alister Jack však v súvislosti s voľbami naopak zdôraznil skutočnosť, že celkovo viac ľudí v Škótsku volilo strany, ktoré podporujú zotrvanie krajiny v Spojenom kráľovstve. Jack takisto trval na tom, že britský premiér by nemal povoliť uskutočniť druhé referendum o škótskej nezávislosti.

V plebiscite v roku 2014 odmietlo osamostatnenie Škótska 55 percent voličov. V referende v roku 2016 sa však 62 percent Škótov vyslovilo proti vystúpeniu Británie z EÚ. SNP preto dlhodobo tvrdí, že v prípade brexitu usporiada nový plebiscit o škótskej samostatnosti.