Úvod Politika Väčšina Grékov ľutuje vstup do menovej únie

Väčšina Grékov ľutuje vstup do menovej únie

Foto: archív

Väčšina Grékov ľutuje vstup do menovej únie, pričom zároveň veria, že Európska únia je na pokraji kolapsu. Až 53 percent obyvateľov Helénskej republiky si podľa prieskumu myslí, že prijatie jednotnej meny bolo zlé. Každý tretí Grék je okrem toho presvedčený, že krajina by sa mala zbaviť eura a vrátiť sa k drachme.

Túžba po návrate k vlastnej mene je mimoriadne silná najmä medzi mladými ľuďmi, na ktorých dolieha najvyššia, až 53-percentná nezamestnanosť v Európe. Šéf prieskumnej spoločnosti Alco Kostas Panagopoulos tvrdí, že Gréci neznášajú EÚ už od začiatku finančnej krízy. Teraz sa však podľa neho po prvý raz objavuje taký silne negatívny vzťah k euru.

V čase vstupu do menovej únie podporovalo euro vyše 70 percent tamojšieho obyvateľstva. V tom čase pociťovali optimizmus z európskych investícií do krajiny a dúfali, že sa grécka ekonomika dostane na úroveň bohatších susedov. Po 15 rokoch sa však štát topí v dlhoch a jeho hospodárstvo je najslabšie v celej menovej únii.

Vláda sa však napriek tomu podvolila viacerým požiadavkám Bruselu a urobila radikálne škrty v rozpočte. Grécko okrem toho trpí aj bremenom migrácie, keďže patrí k jedným z hlavných vstupných brán do Európy.

Miestna národná banka vlani odhadla náklady potrebné na starostlivosť o utečencov na 600 miliónov eur, ale tento odhad bol založený na predpoklade, že Grécko bude iba tranzitnou krajinou. V konečnom dôsledku tam však množstvo migrantov dlhodobo zostáva, a tak budú náklady vynaložené na utečencov nepomerne vyššie.