Úvod Spoločnosť Viedenské letisko testuje automatické rozpoznávanie tvárí cestujúcich

Viedenské letisko testuje automatické rozpoznávanie tvárí cestujúcich

Foto: archív

Medzinárodné letisko vo Viedni uviedlo do skúšobnej prevádzky systém automatického rozpoznávania tvárí cestujúcich, prechádzajúcich hraničnými kontrolami pri vstupe do schengenského priestoru alebo jeho opúšťaní. V priestoroch letiska je predbežne nainštalovaných 25 snímačov označovaných ako E-Gates, ďalších 25 má pribudnúť v roku 2018.

Náklady na tento systém môžu dosiahnuť až päť miliónov eur. Očakáva sa, že reálne využívaný bude už od polovice decembra. Nové zariadenia majú poskytnúť istotu, že tvár kontrolovanej osoby zodpovedá fotografii v cestovnom pase, ktorú je preto potrebné takisto zosnímať. Pri kontrolách však budú stále prítomní policajti, aby zabezpečili dozor.

Viedenské letisko zvolilo osvedčený systém, používaný aj na letiskách vo Frankfurte nad Mohanom, Londýne či Paríži. Rozšírenie kapacít si vyžadujú zmeny v Schengenskom hraničnom kódexe, podľa ktorých majú byť v prípade prechodu vonkajších hraníc systematicky kontrolovaní aj občania EÚ. Porovnávanie údajov cestujúcich so schengenskými databázami sa doteraz týkalo len občanov tretích krajín.

Podľa vyjadrenia hovorcu dolnorakúskej polície Johanna Baumschlagera bude používanie E-Gates na viedenskom letisku počas testovacej fázy pre cestujúcich dobrovoľné. Mladistvých a rodiny s deťmi budú naďalej kontrolovať policajti.

Foto: archív