Úvod Politika Vláda Hnutia piatich hviezd a Ligy Severu sa ujala moci

Vláda Hnutia piatich hviezd a Ligy Severu sa ujala moci

Foto: archív

Talianske strany Liga Severu a Hnutie piatich hviezd (M5S) zložili pred prezidentom Sergiom Mattarellim prísahu a oficiálne sa ujali moci v krajine. Od predchádzajúceho pokusu upustili po tom, čo prezident Sergio Mattarella na post ministra financií neschválil euroskeptika Paola Savonu.

Giuseppe Conte, ktorý zostavoval prvú verziu kabinetu Ligy a M5S, sa po neúspechu funkcie vzdal a prezident poveril ekonóma Carla Cottarelliho zostavením úradníckej vlády. Ukázalo sa však, že by nemala šancu na získanie dôvery parlamentu, a Cottarelli navyše počas vyjednávania zistil, že by predsa len mohla vzniknúť vláda politická.

Vládny kabinet má 18 ministrov vrátane piatich žien. Jeho súčasťou sú aj nezávislí experti. Conte je na politickej scéne je považovaný za nováčika, hneď na úvod však vytvoril rekord, keď v priebehu ôsmich dní dostal dvakrát poverenie na vytvorenie vlády.

Novým šéfom talianskej diplomacie bude proeurópsky Enzo Moavero Milanesi s bohatými skúsenosťami z európskej scény. Európsku politiku mal na starosti vo vládach premiérov Maria Montiho a Enrica Lettu. Rezort vnútra bude riadiť predseda pravicovej koaličnej Ligy Severu Matteo Salvini. Nekompromisným postojom k ilegálnym migrantom si na svoju stranu získal nemálo Talianov, navyše sa hrdo hlási k populizmu.

Foto: archív

Ministrom práce bude predseda M5S Luigi Di Maio, ktorý sa chcel podobne ako Salvini stať pôvodne premiérom, ale v záujme spolupráce na to rezignoval. Obaja lídri koaličných strán budú zároveň podpredsedami novej vlády.

Pôvodný kandidát na ministra financií, ekonóm Paolo Savona, bude napokon v novom kabinete ministrom pre európske záležitosti. Rodák zo Sardínie je eurokritik, ktorý spoločnú európsku menu svojho času označil za „nemeckú klietku“ a vyhlásil, že Taliansko musí byť pripravené opustiť eurozónu, ak bude k tomu prinútené.

Riadenie rezortu financií prevezme profesor ekonómie a publicista Giovanni Tria. La Stampa o ňom napísala, že hovorí po čínsky, ale miluje Západ. Tria je považovaný za osobnosť blízku konzervatívcom z Berlusconiho strany Vpred Taliansko (Forza Italia), je stúpencom rovnej dane, ale je vnímaný ako realista, ktorý nemá rád veľké sľuby. Kritizuje stúpencov odchodu z eurozóny, ale aj tých, ktorí spoločnú menu považujú za nenahraditeľnú.

Hlasovanie o dôvere novej, celkovo 65. vláde, ktorá v Taliansku vznikla v období po 2. svetovej vojne a ktorú vôbec po prvý raz vytvorili euroskeptické subjekty, sa očakáva v parlamente v Ríme na budúci týždeň.