Úvod Komentáre Vláda musí začať rešpektovať odborníkov aj samosprávy. Zariadia to príčetní členovia koalície?

Vláda musí začať rešpektovať odborníkov aj samosprávy. Zariadia to príčetní členovia koalície?

Foto: archív

Matovičova vláda zjavne nezvláda boj s pandémiou. Problémom je, že zatiaľ vôbec nevidíme v jej správaní a konaní podstatné zmeny. Hoci sa rozhodne dá hodnotiť pozitívne nedávne povolenie zatiaľ najväčšieho dovozu medikamentov s liekom ivermektín zo strany ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

Minister však dlhodobo vyzerá byť v tejto situácii bezradný. Rovnako ako premiér Igor Matovič. Ten na jednej zo svojich posledných tlačoviek hodil vinu za zlú epidemickú situáciu na vedcov a odborníkov, aby ich vzápätí zavolal k okrúhlemu stolu, lebo sa potrebuje poradiť, ako ďalej…

Tlak na odstúpenie ministra zdravotníctva zjavne silnie. Nech by už bol za jeho nástupcu vybraný ktokoľvek, akokoľvek odborne kompetentný, stále stojíme pred otázkou, či by jeho názory boli na vláde – a najmä zo strany premiéra Matoviča – brané vážne.

Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini predstavil aj inú možnosť. Prezidentka Zuzana Čaputová by mala prijať demisiu vlády a vymenovať vládu odborníkov, ktorá by vládla až do predčasných parlamentných volieb.

Pellegrini sa už s prezidentkou aj stretol (pričom obsah ich rozhovoru veľmi známy nie je), aj ich prípadná zhoda na uvedenom postupe by však sama o sebe nestačila. Dôležitý je tu najmä postoj jednotlivých koaličných lídrov.

Pochopiteľne, okrem Igora Matoviča, ktorý zjavne nie je schopný vnímať realitu okolo seba a svoje pôsobenie vo funkcii premiéra chápe ako vládnutie v absolutistickej monarchii.

Všeobecná nespokojnosť so situáciou na Slovensku, nielen z hľadiska epidemickej situácie, ale i ekonomiky a sociálnej situácie, narastá. Preto je isté, že príčetní členovia vládnej koalície by mali čím skôr prijať zásadné opatrenia na zmiernenie krízy.

Určite by tak mali urobiť aj v záujme pokračovania vlastnej politickej kariéry po najbližších parlamentných voľbách – bez ohľadu na to, či sa budú konať v riadnom alebo predčasnom termíne.

Naša krajina momentálne v súvislosti s koronakrízou nevyhnutne potrebuje odborné riešenia. Odborníci by sa už preto nemali brať len do počtu, ale konečne by sa ich hlasy mali začať brať vážne.

Pripomeňme, že v prípade premiérovho nápadu s celoplošným testovaním boli prakticky jednohlasne proti – ich názor však nebol vôbec rešpektovaný a v súčasnosti už preto celoplošne testujeme nepretržite a nevedno dokedy.

S tým podľa všetkého súvisí aj neefektívnosť aktuálneho lockdownu. Na neúnosnosť celoplošného testovania opakovane poukazujú aj samosprávy, ktoré zjavne rovnako nemajú pocit, že by k nim vláda pristupovala ako k partnerom.

Čím neskôr koalícia pristúpi k riešeniu situácie na partnerskej báze tak k odborníkom, ako aj k mestám a obciam, tým väčšmi bude zrejmé, že už nemôže pomýšľať na efektívne vládnutie počas celého štvorročného obdobia. Je pritom jasné, že najväčšou prekážkou obnovenia takéhoto prístupu je samotná osoba premiéra Matoviča.