Vladimir Putin a Si Ťin-pching: Spojené štáty podkopávajú bezpečnosť vo svete

  Vladimir Putin a Si Ťin-pching. (Foto: archív)

  Rusko a Čína v spoločnej deklarácii podpísanej prezidentmi oboch krajín Vladimirom Putinom a Si Ťin-pchingom v Moskve obvinili Spojené štáty z podkopávania bezpečnosti vo svete.

  „Obe strany vyzývajú USA, aby prestali podkopávať medzinárodnú a regionálnu bezpečnosť a svetovú strategickú stabilitu s cieľom zabezpečiť si jednostranné vojenské výhody,“ píše sa vo vyhlásení.

  Ďalej v ňom uvádzajú, že k jadrovej vojne nesmie nikdy prísť, pretože takýto konflikt nebude mať víťazov. Obaja prezidenti vo vyhlásení podľa stanice Sky News zdôraznili, že blízke vzťahy ich krajín neznamenajú vojensko-politickú alianciu.

  Nie sú totiž „podobné tým, aké existovali v čase studenej vojny“. Vzťahy Ruska a Číny takisto nie sú nasmerované proti tretím krajinám a sú nekonfrontačné, uvádza sa vo vyhlásení. „Som si istý, že rusko-čínska spolupráca má naozaj neobmedzené možnosti,“ vyhlásil neskôr na štátnej večeri Putin.

  Si ešte predtým na mediálnom brífingu vyhlásil, že Čína zaujíma v otázke konfliktu na Ukrajine neutrálny postoj a je zástancom mieru a dialógu. Čínske médiá poukázali, že Putin ocenil objektívny postoj Pekingu k vojne na Ukrajine. Ruský prezident vraj zároveň vyjadril ochotu čo najskôr pokračovať v mierových rozhovoroch s Ukrajinou, čo najvyšší čínsky predstaviteľ ocenil.

  Si Ťin-pching absolvoval stretnutie aj s ruským premiérom Michailom Mišustinom, počas ktorého vyhlásil, že jeho krajina bude naďalej uprednostňovať všestranné strategické partnerstvo s Ruskom. Ako dodal, pozval prezidenta Putina, aby tento rok navštívil Čínu v čase, ktorý mu vyhovuje.