Úvod Ekonomika Vlastné bývanie sa stáva menej dostupným

Vlastné bývanie sa stáva menej dostupným

Foto: archív

Podľa nových pravidiel zavedených v júli tohto roka sa pre mnohých ľudí stáva vlastné bývanie menej dostupným. Banky pri žiadosti o hypotéku svojim klientom už neposkytnú 100 percent z ceny nehnuteľnosti. Z výsledkov prieskumu spoločnosti Tower Finance vyplynulo, že Slováci si tieto zmeny uvedomujú a pri financovaní bývania rátajú aj s vlastnou hotovosťou.

Najväčšie nároky na kúpu nehnuteľnosti majú pritom mladí ľudia, ktorí majú zároveň najmenej času nasporiť si dostatočnú hotovosť. „Zatiaľ čo mladí ľudia si potrebujú požičať v priemere až 90-tisíc eur, u starších vekových skupín je to v priemere o 20-tisíc eur menej.

Ak si uvedomíme, že banky postupne nebudú poskytovať viac ako 80 percent z ceny nehnuteľnosti, ľudia, ktorí nebudú mať pripravenú dostatočnú hotovosť, budú musieť využiť iné formy dofinancovania v podobe medziúverov alebo iných bankových produktov určených na dofinancovanie,“ upozorňuje Ondrej Broska, partner spoločnosti. V podmienkach týkajúcich sa poskytovania úverov sa odráža aj situácia na realitnom trhu. Keďže ešte stále dopyt prevyšuje ponuku, ceny nehnuteľností sú na maxime a momentálne neklesajú.

O vlastné bývanie majú záujem najmä mladí ľudia, ktorí premýšľajú o kúpe svojej prvej nehnuteľnosti. Práve oni najviac pocítia zmeny súvisiace s reguláciou hypoték. Podľa O. Brosku sa predpokladá aj zvyšovanie úrokových sadzieb, ktoré v uplynulých dňoch oznámila Európska centrálna banka, čo sa prejaví v zdražovaní úverov.

Na bývanie si sporí len 21 percent Slovákov, no až 80 percent vie, že pri financovaní bývania bude potrebovať aj hotovosť. Podľa výsledkov prieskumu si Slováci dokážu odložiť v priemere 1 831 eur ročne, čo je 152,6 eura mesačne. Najčastejšie si odkladajú rezervu do budúcnosti. Najviac si pritom dokáže ušetriť staršia veková kategória a opýtaní na západnom Slovensku.

Prieskum formou dotazníkovej metódy realizovala spoločnosť Tower Finance medzi obyvateľmi SR vo všetkých krajských mestách vo veku od 18 rokov, na vzorke 1 200 respondentov. Prieskum sa uskutočnil v októbri 2018.