Úvod Politika Vo veku 94 rokov zomrel George Bush starší

Vo veku 94 rokov zomrel George Bush starší

Foto: archív

Vo veku 94 rokov zomrel George Herbert Walker Bush, 41. prezident Spojených štátov. Informovala o tom agentúra AFP. George Bush starší trpel Parkinsonovou chorobou a často ho trápili zápaly pľúc a ďalšie infekcie. Naposledy ho hospitalizovali 22. apríla v jeho domovskom Houstone, deň po pohrebe jeho manželky Barbary, s ktorou bol ženatý 73 rokov.

George H. W. Bush bol šéfom Bieleho domu v rokoch 1989 -1993 ako 41. prezident Spojených štátov amerických. Bol najstarším žijúcim bývalým prezidentom USA. Bol tiež otcom 43. prezidenta USA Georgea W. Busha (2001 – 2009).

George Herbert Walker Bush starší sa narodil 12. júna 1924 v americkom Miltone. Študoval na akadémii v americkom Andoveri a ako 18-ročný vstúpil do armády. Počas 2. svetovej vojny sa ako najmladší letec námorníctva USA zúčastnil 58 útočných misií. Počas jednej akcie ho zostrelili Japonci, ale zachránila ho americká ponorka. Neskôr dostal Bush ocenenie – kríž za hrdinstvo.

Hneď po vojne ešte v roku 1945 ako študent ekonómie na univerzity v Yale, sa oženil s Barbarou Pierceovou (zomrela 17. apríla 2018), s ktorou mal šesť detí. Jeho najstarší syn George Walker Bush mladší tiež zastával v období rokov 2001-2009 najvyšší post v krajine, keď bol 43. prezidentom USA.

V roku 1964 vstúpil George Bush starší do Republikánskej strany. O osem rokov v roku 1952 sa už stal senátorom za americký štát Connecticut. V rokoch 1971 – 1972 pracoval ako veľvyslanec USA pri Organizácii Spojených národov (OSN). Na čele americkej tajnej služby CIA stál zasa v rokoch 1976 – 1977.

Prvýkrát, ale neúspešne kandidoval na post prezidenta USA George Bush starší v roku 1980, stal sa však viceprezidentom 40. prezidenta USA Ronalda Reagana (1981 – 1989). O osem rokov neskôr v roku 1988 už George Bush starší voľby vyhral a 20. januára 1989 sa stal 41. prezidentom USA.

Ako prezident USA George Bush starší bol jednou z kľúčových osôb globálnej politiky začiatku 90. rokov. Po 40 rokoch Západ vyhral studenú vojnu, čoho dôsledkom bol pád padol Berlínskeho múru múr v Nemecku, rozpadol sa Zväz sovietskych socialistických republík a začalo sa črtať nové usporiadanie Európy v súlade s tzv. novým svetovým poriadkom.

Zlomovým momentom jeho prezidentovania bola vojna v Perzskom zálive. Po invázii vojsk vtedajšieho irackého prezidenta Saddáma Husajna do Kuvajtu v auguste 1990 kuvajtský emir utiekol do USA. Anexiu Kuvajtu odmietlo OSN aj Arabská liga.

So synom Georgeom Bushom mladším. (Foto: archív)

Vtedajší prezident USA George Bush starší sa podieľal na vytvorení spojeneckej koalície, ktorú tvorili hlavne USA, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Austrália, Saudská Arábia, Egypt, Sýria a ďalších viac ako 20 štátov. Na víťaznej operácii Púštna búrka, ktorá sa začala 17. januára 1991 sa zúčastnilo 425-tisíc amerických vojakov. Saddám Husajn si napriek prehre vo vojne udržal moc.

Prezident Bush starší sa však ťažko vyrovnával s problémami na domácej pôde, boril sa s upadajúcou ekonomikou, vysokým deficitom i rastom násilia v USA. Aj preto ho v prezidentských voľbách v roku 1992 porazil kandidát Demokratickej strany Bill Clinton.

Exprezident George Bush starší svoje 90. narodeniny oslávil zoskokom s padákom z vrtuľníka neďaleko svojho letného sídla v meste Kennebunkport v americkom štáte Maine. Pripomenul si tým svoj prvý zoskok padákom z pred 70 rokov počas 2. svetovej vojny.

Svoje 93. narodeniny najdlhšie žijúci americký exprezident oslávil už len v kruhu svojej rodiny, pripútaný na invalidný vozík pre zdravotné problémy s nohami spôsobené Parkinsonovou chorobou.