Úvod Politika Vučič: Miloševič bol veľký srbský vodca, ktorý mal najlepšie úmysly

Vučič: Miloševič bol veľký srbský vodca, ktorý mal najlepšie úmysly

Foto: archív

Pochvalné slová na adresu bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča, ktorú vyslovil srbský prezident Aleksandar Vučič, vyvolala pobúrenie v Albánsku. Uviedla to agentúra AP. Vučič počas svojho dlhoočakávaného prejavu pri návšteve kosovských Srbov v Mitrovici povedal, že Miloševič bol “veľký srbský vodca, ktorého úmysly boli určite tie najlepšie“. Kosovský prezident Hasim Thaci reagoval, že chvála Miloševiča je provokáciou.

Vučič vo svojom prejave tiež uviedol, že jeho krajina už nechce viesť vojny s Kosovom, ale rada by budovala dôveru a priateľstvo s tamojšími väčšinovými etnickými Albáncami. Zároveň však povedal, že Srbsko bude brániť menšinových Srbov v Kosove, ak sa stanú terčom útokov. Povedal tiež, že dohoda o vyriešení sporu s Kosovom je stále ďaleko, no prisľúbil, že sa bude usilovať o jej dosiahnutie.

Hovorkyňa Európskej komisie Maja Kocijančičová v reakcii na slová srbského prezidenta vyhlásila, že zmierenie na západnom Balkáne bude možné, iba ak sa odmietne a prekoná politika minulosti, ktorá priniesla tomuto regiónu desaťročia biedy a utrpenia. Srbsko odmieta uznať jednostranne vyhlásenú nezávislosť Kosova spred desiatich rokov, podobne ako Rusko či viaceré krajiny Európskej únie vrátane Slovenska. Kosovskú nezávislosť však doposiaľ uznalo vyše 110 krajín sveta.

Slobodan Miloševič zomrel za podozrivých okolností v roku 2006 počas procesu vedeného medzinárodným trestným tribunálom v Haagu. (Foto: archív)