Strana maďarskej komunity (SMK) je úspešná s regionálnych, komunálnych, aj európskych voľbách, ale už trikrát za sebou nepostúpila v parlamentných voľbách do Národnej rady SR.

Je však možné, že súčasná vláda Roberta Fica nevydrží celé volebné obdobie, preto musí byť SMK pripravená na „Deň D“ a v správny čas znovu zaútočiť na parlamentné pozície. V diskusii na TABLET.TV to povedal europoslanec SMK Pál Csáky.

Most-Híd stráca voličov
„Najvernejším členom tejto koalície bude asi Most-Híd. Lebo oni už tak spálili mosty za sebou, že nemajú inú možnosť, len vydržať v tejto čudnej koalícii. Uvidíme, akú úlohu zohrá SNS. Vidím tam určité pohyby, aj určitú rivalitu medzi SNS a Smerom,“ poznamenal Csáky. „A čo je určité nóvum, to sú vnútorné pohyby v samotnom Smere.

Pravdepodobne aj tu platí zákon, že keď je strana veľmi dlho pri moci, skorumpuje sa, vyrábajú sa problémy a vnútorné napätie bude raz také, že sa strana môže rozdeliť. Ani zdravotné kapacity pána Fica nie sú neobmedzené,“ konštatoval. Dodal, že neočakáva veľké zmeny v nasledujúcich dvanástich mesiacoch, ale to neznamená, že koalícia vydrží štyri roky.

PODĽA CSÁKYHO SMK NA ROZDIEL OD MOSTA-HÍD, NEMÁ REZERVOÁR SLOVENSKÝCH VOLIČOV, ČO JU OSLABUJE V BOJI O PARLAMENTNÉ KRESLÁ.

V maďarskej komunite je však podľa neho podpora SMK stabilizovaná, zatiaľ čo Most-Híd tu voličov stráca. „Na kongrese v roku 2007 sme reagovali na situáciu, že v SMK sa do roku 2006 vytvoril veľký problém. A to bola korupcia v strane a v sivej zóne za stranou.

Foto: archív
Foto: archív

Riešili sme to výmenou predsedu Bélu Bugára. V živote nám nenapadlo, že sa formou zmiešanej strany Most-Híd vráti na politickú scénu,“ rekapituluje Csáky. Predsedom SMK sa vtedy stal práve Pál Csáky. Potom, ako strana neuspela v nasledujúcich parlamentných voľbách, však z funkcie odstúpil.

SMK v nasledujúcich rokoch uspela v komunálnych a regionálnych voľbách a Pál Csáky sa prebojoval aj do europarlamentu. Do NR SR sa však už nedostala. „Most-Híd medzi občanmi maďarskej národnosti klesá. Ale voliči, ktorí od nich odišli, sa nevrátili k nám,“ tvrdí Csáky.

„SMK urobilo nezvyklý krok, zvolili sme predsedu, ktorý je novou tvárou a skúsime osloviť aj ľudí, ktorí doteraz neboli aktívni. Aj toto je cesta, netvrdím, že už máme v tejto oblasti úspechy. Zdá sa, že zatiaľ nie. Ale títo mladí ľudia, ktorí sa dostali na čelo SMK, majú nárok na rok – dva a pred ďalšími voľbami uvidíme, ako ďalej,“ povedal na margo tohoročného zvolenia Józsefa Menyhárta za predsedu SMK.

Naučili sa žiť v opozícii
Ambíciou SMK v budúcoročných voľbách do VÚC je podľa Csákyho udržať si súčasné postavenie. „V týchto voľbách ide o voľbu osobností a tých máme veľa. Tak isto si myslím, že máme šancu byť úspešní aj na ďalší rok v komunálnych voľbách. Možno aj vo voľbách do Európskeho parlamentu,“ povedal Csáky.

NAJBLIŽŠIE VOĽBY DO PARLAMENTU BUDÚ PRE SMK VEĽMI DÔLEŽITÉ, LEBO SA UŽ TRIKRÁT NEDOSTALA DO NR SR.

Foto: archív
Foto: archív

“Prekáža mi, že s tým niektorí kolegovia už akoby vedeli žiť. Zmierili sa s tým, že SMK na celoštátnej úrovni kope druhú ligu. Mne to nevyhovuje. Myslím si, že SMK sa má snažiť vrátiť do parlamentu,“ vyhlásil Csáky.

Dodal, že on osobne v tejto chvíli vidí svoje uplatnenie v europarlamente. „Aj tento rok som bol oslovený, aby som sa vrátil na čelo SMK. V maďarskej komunite existuje vrstva ľudí, ktorí mi fandia a ktorým veľmi ďakujem za podporu. Pravdepodobne aj toto bolo jednou z príčin úspechu pri eurovoľbách, povedal.

„Ale ja som tímový hráč. Nejaké veľké ambície v tejto oblasti nemám. Všetky moje budúce kroky podriaďujem tomu, ako sa rozhodne kolektív v SMK. Ak bude treba, aby som bol aktívny v jednej oblasti a dohodneme sa na tom, tak to zoberiem. Ak bude potrebné urobiť ďalšie aktivity v iných oblastiach, tak sa to uvidí,“ dodal Csáky.

„Ďalšie eurovoľby budú v roku 2019, sú ešte ďaleko. Už som sa trochu udomácnil v Európskom parlamente, mám tam aj určité úspechy a veľa kontaktov. Nehovoriac už o tom, že som svojim voličom povedal, že je to na päť rokov, tak sa snažím toto volebné obdobie využiť efektívne.

Ale aj dovtedy, v čomkoľvek môžem pomáhať kolegom v SMK, budem. Som súčasťou vedenia SMK, môžem dávať nápady a návrhy, s pánom predsedom a ostatnými ľuďmi som v kontakte takmer denno-denne,“ zdôraznil.