Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskyj: S americkými raketometmi HIMARS Ukrajina získa späť územia ovládané Moskvou

Zelenskyj: S americkými raketometmi HIMARS Ukrajina získa späť územia ovládané Moskvou

Volodymyr Zelenskyj. (Foto: archív)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v obligátnom nočnom videoprejave vyhlásil, že “Kyjev je schopný spôsobiť ruským silám rozsiahle škody”. Ukrajina podľa neho verí, že vďaka západným zbraniam – najmä raketometom s dlhým doletom, akými sú napríklad HIMARS z USA – bude môcť spustiť protiofenzívu a znovu tak získať späť územia ovládané Moskvou.

Zelenskyj sa po stretnutí so zástupcami armády a ministerstva vnútra vyjadril optimisticky, čo sa týka situácie na fronte. „Zhodli sme sa, že naše sily majú silný potenciál postupovať na bojisku a spôsobiť okupantom značné nové straty,“ povedal Zelenskyj.

Dodal, že každý ruský útok je „argumentom pre Ukrajinu na získanie ďalších raketometov HIMARS a iných moderných a účinných zbraní“. „Každý z týchto útokov len posilňuje našu túžbu poraziť okupantov a to sa určite stane,“ zdôraznil ukrajinský líder.

Ukrajine sa aj pomocou západných zbraní darí brzdiť postup ruských inváznych síl a tiež eviduje úspechy čo sa týka útokov na sklady zbraní a munície. Ruská armáda si navyše podľa šéfa britskej tajnej služby Richarda Moorea zrejme v nasledujúcich týždňoch urobí v bojoch na Ukrajine určitú operačnú prestávku, čo poskytne Kyjevu dôležitú príležitosť na protiútoky.

Zelenskyj vo svojom pravidelnom nočnom príhovore vyjadril tiež očakávanie, že v Istanbule bude podpísaná dohoda o vývoze obilia z Ukrajiny cez Čierne more. Tento krok avizovala kancelária tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. „Zajtra očakávame z Turecka správy pre náš štát ohľadom odblokovania našich prístavov,“ povedal Zelenskyj.