Úvod Ľudia Zomrela legenda slovenského rocku a popu Marián Varga

Zomrela legenda slovenského rocku a popu Marián Varga

Foto: archív

Zomrel skladateľ a hudobník Marián Varga. Narodil sa 29. januára 1947 v Skalici. Od šiestich rokov navštevoval ľudovú školu umenia a paralelne aj súkromné hodiny kompozície u profesora Jána Cikkera. V hudobnom vzdelávaní pokračoval na Bratislavskom konzervatóriu, kde študoval tri roky hru na klavíri u Romana Bergera a kompozíciu u Andreja Očenáša.

Ako člen skupiny Prúdy nahral legendárny album Zvonky, zvoňte. Neskôr založil prvú slovenskú artrockovú kapelu – Collegium Musicum, ktorá priniesla prvé náznaky umeleckej postmoderny. Priebežne sa venoval aj piesňovej tvorbe, v spolupráci s Pavlom Hammelom vydali päť albumov, ich Zelená pošta sa dnes už radí medzi klasiku. Spolu skomponovali aj prvý rockový muzikál u nás – Cyrano z predmestia. Marián Varga zložil hudbu k niekoľkým celovečerným a televíznym filmom. V roku 1979 sa zostava Collegia Musica rozišla.

V ďalšom období existovala táto skupina iba ako príležitostná štúdiová formácia. Varga sa rozhodol pre sólovú dráhu. V poslednom období je známa jeho spolupráca aj koncertná činnosť s Moyzesovým kvartetom. Z jeho albumov po roku 2000 to sú Solo In Concert (2003), kompilácia Hommage á Marián Varga (2003) Marián Varga & Moyzesovo kvarteto (2006). Z novembra 2011 je album Marián Varga a Noneto.

Prezident SR udelil v januári 2015 Mariánovi Vargovi štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadny celoživotný prínos pre slovenskú kultúru, osobitne v oblasti hudobného umenia.