Úvod Spoločnosť Zverejňovanie vecí z prípadu Kuciak pomáha spolupáchateľom

Zverejňovanie vecí z prípadu Kuciak pomáha spolupáchateľom

Foto: archív

Novinári si zrejme neuvedomujú, že pravidelným zverejňovaním informácií vytiahnutých z vyšetrovacieho spisu Jána Kuciaka vopred informujú o najnovších zisteniach polície aj možných spolupáchateľov a objednávateľov dvojnásobnej vraždy. V diskusii na Tablet.tv to povedal predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

„Je veľmi nešťastné, že sa pomaly každý deň objaví v novinách niečo nové z vyšetrovacieho spisu. Pre mňa je to absolútne nepochopiteľné. Ako je v tomto storočí možné, že si z toho polícia robí rešeto alebo trhací kalendár?,“ pýta sa Kollár, ktorý si nemyslí, že by informácie vynášali advokáti poškodených.

„Pri všetkej úcte, pán Lipšic mi napadne v tejto súvislosti až ako posledný. Ako advokát by si to v nijakom prípade nedovolil,“ povedal. „Ide to priamo odtiaľ, z najužšieho kruhu, ktorí to púšťajú von. To je moja výčitka smerom k policajnému zboru,“ vyhlásil predseda hnutia Sme rodina.

Na druhej strane, zaistenie štyroch pravdepodobných páchateľov sedem mesiacov po skutku hodnotí Kollár vysoko pozitívne. „Som presvedčený, že im pomohli zábery z družíc, to ich naviedlo. Dostali sa k vykonávateľom a cez nich sa vyšetrovatelia budú snažiť nájsť aj objednávateľa. Verejnú mienku to trochu upokojilo. Ľudský život to už nevráti, ale na to, aby sme opäť mohli mať dôveru v štát, je dôležité, aby sa to vyšetrilo,“ povedal.

Na margo indícií, podľa ktorých možno páchatelia plánovali aj vraždu prvého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho, Kollár povedal, že ak by sa to potvrdilo, bolo by to vyhlásenie vojny štátu. „Pre mňa je to nepochopiteľné,“ uviedol. Na otázku, či za vraždou mohol stáť podnikateľ Marian Kočner, ktorý sa v minulosti Jánovi Kuciakovi pre jeho články vyhrážal, Kollár reagoval, že ju musia zodpovedať orgány činné v trestnom konaní.

Foto: archív

„Nikomu do hlavy nevidím. Nebol to môj blízky priateľ, aby som mohol povedať, ako sa rozhoduje. V poslednej dobe na mňa stále len útočil a vyťahoval na mňa špinu,“ povedal Kollár na margo kontroverzného podnikateľa, ktorý je obvinený v inej veci a podiel na dvojnásobnej vražde odmieta. „Čo sa mňa týka, ja nebudem kydať ani na Kočnera. Ak je vinný, nech ho odsúdia a ak nie je, nech ho zbavia viny. Ale má to urobiť ten, kto je na v štáte určený,“ tvrdí Kollár.

Na margo aktuálnych sporov o to, či sa s Kočnerom lepšie poznali koaliční alebo opoziční politici, Kollár povedal, že podľa neho sa najväčšie kauzy spájané s týmto podnikateľom stali za vlády Smeru-SD. „Smer tu vládne s krátkou prestávkou už dvanásť rokov. Pozrite sa, ako sa Marianovi Kočnerovi darilo,“ upozornil.

S údajnou objednávateľkou vraždy Alenou Zs. bol v minulosti krátko v kontakte aj Boris Kollár. Tvrdí, že nie iba on. „Prečo sa hovorí o Borisovi Kollárovi? Preto, lebo to médiá dobre predajú. O iných politikoch, ktorých kontaktovala, sa nehovorí, lebo taká titulka by sa ťažšie predávala,“ povedal s tým, že ho v tom čase požiadala o pomoc.

„Ona ma kontaktovala tak, ako ma kontaktujú tisíce iných ľudí. Mužov, žien, starých ľudí… Ja som vtedy nebol v politike, nemusel som si dávať taký pozor, ako dnes, keď som verejne činná osoba. Ale aj dnes, keď vám niekto napíše, nemôžete vedieť, čo sa stane o niekoľko rokov, komunikujete ako s každým iným,“ tvrdí Kollár.

Foto: archív