Úvod Politika Allison: FED komplikuje racionálne ekonomické kalkulácie

Allison: FED komplikuje racionálne ekonomické kalkulácie

Foto: archív

Donald Trump sa postupne pripravuje na preberanie moci a médiá čoraz viac pozornosti venujú možným kandidátom na rôzne vysoké pozície aj schôdzkam, ktoré by mohli rozhodnúť o konkrétnych vymenovaniach. Pred niekoľkými dňami sa Trump stretol s Johnom Allisonom, bývalým riaditeľom banky BB&T a libertariánskeho trustu Cato Institut.

V médiách sa hneď objavili správy, že sa o Allisonovi uvažuje ako o možnom ministrovi financií. Trump počas predvolebnej kampane viackrát spochybnil politickú nezávislosť Federálneho rezervného systému a práve Allison sa v roku 2014, keď viedol Cato Institut, v štúdii vyjadril za jeho zrušenie: „Zbavil by som sa FED-u, pretože spôsobuje turbulencie ekonomiky.“ Podľa neho treba dovoliť trhu, aby sa reguloval sám.

FED výrazne poškodzuje stabilitu finančného systému: „Keď FED radikálne mení ponuku peňazí, deformuje úrokové sadzby a prehnane reguluje finančný sektor, komplikuje racionálne ekonomické kalkulácie. Aj trhy síce produkujú bubliny, FED ich však ešte zhoršuje.“

Foto: archív
Foto: archív

Allison okrem iného navrhuje, aby sa Spojené štáty vrátili k bankovému systému podloženému „reálnym štandardom, ako je napríklad zlato“. Kapitálové rezervy bánk by podľa neho mali byť minimálne na úrovni 20 percent aktív. Tvrdí, že vláda by mala zrušiť tri najširšie bankové regulácie.

Dodd-Frankov zákon, zákon o komunitnom reinvestovaní a pravdivosti pri požičiavaní považuje totiž za zaťažujúce: „Približne 25 percent nákladov ide na bankový personál zaoberajúci sa reguláciami. Banky predsa nemôžu platiť tieto regulačné náklady a zároveň mať vysoké kapitálové štandardy.“

Tieto názory pripomínajú Trumpovo želanie zrušiť regulácie finančných inštitúcií vrátane Dodd-Frankovho zákonu. Zatiaľ však nie je jasné, či sa niečo z Allisonových politických hľadísk nakoniec stane konkrétnou súčasťou plánov nového prezidenta.