Americkej administratíve sa tak veľmi nepáčila predstava komunistického režimu neďaleko hraníc Floridy, že CIA aktívne pracovala na odstránení Fidela Castra.
„Podľa oficiálnych údajov prežil Castro 637 pokusov o atentát. Keď pokus o inváziu stroskotal, vymyslela CIA množstvo neuveriteľne bizarných plánov na jeho likvidáciu. Jedným z nich bolo nasypať do jeho topánok prášok, po ktorom mu vypadala brada, v ďalších figurovali otrávené tabletky, cigarety či dokonca jedom napustený potápačský oblek,“ napísala nedávno redakcia BBC.
K zásadným nepriateľom vodcu ostrova slobody patrili nepochybne kubánski emigranti. Práve oni sa často pokúšali staršieho z bratov Castrovcov navždy odstrániť zo zemského povrchu. Siahli po celej škále metód: do klasickej streľby či odpálenia nálože na diaľku až po spomínaný prášok, ktorý mal navždy zničiť vodcovu charizmu.
Operácia Mangusta sa začala 30. novembra 1961. Jej cieľom bolo zničiť Castra, vyvolať na Kube protivládnu vzburu a umožniť intervenciu USA. Plány zdôrazňovali, že všetko má prebehnúť v réžii kubánskej opozície. Kennedyho štátny tajomník John Foster neskôr vyhlásil: „Minuli sme milióny dolárov na prípravu ozbrojenej vojny, ale príliš málo sme dali na ideologickú vojnu.“
Podľa Informačnej agentúry USA predstavuje totiž zasiatie pochybností do mozgu ľudí veľké víťazstvo. Operácia Mangusta mala celému svetu ukázať, že Kuba nie je slobodná. CIA žiadala o pomoc dokonca aj mafiu: John Rosselli, Santos Trafficante a Momo Salvatore Giancana dostali za úlohu Castra zlikvidovať a stopy po neúspešných atentátoch často viedli práve k nim.
Ďalšia z organizácií snažiacich sa pripraviť Fidela Castra o život bola Alpha 66. Jej bunky možno nájsť v niekoľkých štátoch USA a okrem iného má na svedomí bombové útoky s cieľom poškodiť kubánsky imidž a znížiť tak zisky z cestovného ruchu. Okrem Castra si vzala na mušku aj hotely a cestovné kancelárie. V 90. rokoch bol jej lídrom Andéz Nazario Sargen.
Priznal vyše 80 rôznych útokov, v ktorých dôsledku prišlo o život dvesto príslušníkov Alphy 66. Podľa jeho slov sa pokúšali aj o atentát na Castra, a to nielen na Kube, ale i v New Yorku. Fidel Castro nakoniec nepodľahol atentátu, ale vysokému veku. Zatiaľ nevedno, aký smer naberie Kuba po skone dlhoročného lídra. Hoci je jeho brat Raul považovaný za oveľa menej progresívneho revolucionára, v skutočnosti stále nesie jeho odkaz.