Úvod Z DOMOVA Belousovová: Šikanovaním Migaša za účasť na oslavách Dňa víťazstva nad fašizmom spochybňujú...

Belousovová: Šikanovaním Migaša za účasť na oslavách Dňa víťazstva nad fašizmom spochybňujú obete vojny

Jozef Migaš. (Foto: archív)

„Ministerstvo zahraničia sa o účasti Jozefa Migaša na oslavách Dňa víťazstva nad fašizmom v hlavnom meste Bieloruska dozvedelo z médií a vníma to ako vyjadrenie politického postoja k novej vláde Slovenska,“ vyjadril sa pre ruskú informačnú agentúru RIA-Novosti k rezignácii doterajšieho veľvyslanca SR v Bielorusku Jozefa Migaša riaditeľ Tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga

„Veľvyslanec Slovenska v Bielorusku Jozef Migaš požiadal o uvoľnenie z danej funkcie. Avšak slovenské ministerstvo zahraničia kategoricky odmieta tvrdenia pána Migaša o tendenčnej kampani voči jeho osobe.

„Veľvyslanec porušil základné princípy komunikácie s centrálnym aparátom, keď vopred nekonzultoval svoju účasť na oslavách skončenia 2. svetovej vojny v Minsku,“ cituje RIA-Novosti vysvetlenia tlačovej služby slovenského ministerstva zahraničia. „Som syn partizána a jednoznačný antifašista,“ cituje ruská agentúra vysvetlenie Jozefa Migaša pre slovenské médiá.

Politický komentátor Eduard Chmelár vyjadril Migašovi plnú podporu a rešpekt v jeho rozhodnutí rezignovať na diplomatický post z dôvodu štvavej kampane zo strany vedenia ministerstva zahraničných vecí. „Minister Ivan Korčok to označil za „vyjadrenie politického postoja k novej vláde SR“.

Šialenejšie vyhlásenie som už dávno nevidel. Zvláštne, že Korčok neprotestoval proti tomu, keď americkým predstaviteľom zrazu prestalo prekážať, že Lukašenko je diktátor a chodili tam ako na klavír, lebo bieloruský vodca sa pragmaticky obrátil proti Moskve.“

Chmelár vo svojom komentári uviedol, že v prvom rade si myslí, že úlohou veľvyslanca je udržiavať čo najlepšie vzťahy so štátom, v ktorom pôsobí. „Tým skôr, ak ide o krajinu, v ktorej zahynulo počas 2. svetovej vojny 2,3 milióna ľudí, najvyšší percentuálny podiel spomedzi všetkých krajín, až 25,3 percent. “Tisíce z nich padli za našu slobodu a sú pochovaní v našej slovenskej zemi,“ uviedol.

Eduard Chmelár. (Foto: archív)

„Veľvyslanca nahnevalo, ako vôbec môže jemu ako synovi partizána klásť ministerstvo otázky, prečo sa zúčastnil na oslavách najväčšieho bieloruského sviatku. To predsa nebolo o Lukašenkovi, ale o tých ľuďoch, pre ktorých víťazstvo vo Veľkej vlasteneckej vojne stále veľa znamená.

Podľa Chmelára sme svedkami nebezpečného prepisovania dejín, ktoré môže úplne zmeniť nielen povojnové usporiadanie, ale predovšetkým jeho logiku a filozofiu. Myslím si, že jestvujú spôsoby, ako sa tomu brániť.

„Antifašistická časť parlamentnej opozície v spolupráci so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov by mala navrhnúť novelu zákona o protifašistickom odboji, do ktorej by mali byť zahrnutí aj tí, ktorí na našom území bojovali na konci vojny a krátko po nej proti vyčínajúcim vlasovovcom a banderovcom. “Nečakajme, kým takíto bezcharakterní prisluhovači moci zničia našu historickú pamäť,“ vyzval Chmelár.

„Rada by som sa ministerstva zahraničia opýtala, na koho strane bolo na konci 2. svetovej vojny Slovensko, keď účasť na vojenskej prehliadke na počesť oslavy konca vojny je dôvodom na šikanovanie veľvyslanca?“ komentovala dianie okolo osoby Jozefa Migaša  bývalá predsedníčka SNS a exposlankyňa NR SR Anna Belousovová.

Pripomenula, že Slováci boli na konci vojny na strane víťazov. „Preto mi pripadá čudné tvrdenie MZV SR, že veľvyslanec mal svoju účasť konzultovať s ministerstvom. Čo mal konzultovať? Či pozvanie na vojenskú prehliadku prijme, alebo nie?“ napísala na sociálnej sieti.

„To predsa nebola nejaká osobná oslava Lukašenka. Bola to oslava víťazstva nad fašizmom a preto tí, čo tieto oslavy a postoj k nim spájajú s konkrétnymi predstaviteľmi toho-ktorého štátu vlastne spochybňujú obete 2. svetovej vojny,“ myslí si Belousovová.

Anna Belousovová. (Foto: archív)