Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyjadrila poľutovanie nad rozhodnutím liberálov zo Slobodnej demokratickej strany (FDP) stiahnuť sa z predbežných rokovaní o vytvorení novej vládnej koalície, ktoré začali viesť s Merkelovej kresťanskými demokratmi (CDU/CSU) a zelenými po septembrových parlamentných voľbách. Napriek tomuto neúspechu prisľúbila občanom zachovanie stability, informovala agentúra AP.
Merkelová po stroskotaní najnovšieho kola tzv. sondážnych rokovaní potvrdila novinárom, že zúčastnené strany boli blízko k dosiahnutiu konsenzu ohľadne ďalšieho postupu, slobodní demokrati sa však krátko pred polnocou rozhodli, že v rokovaniach nebudú pokračovať. Podľa AP môže byť dôsledkom tohto kroku zopakovanie parlamentných volieb. Spolkový predseda FDP Christian Lindner stiahnutie z rokovaní zdôvodnil tým, že strana nechce robiť ústupky, pokiaľ ide o jej zásady, a dodal, že „je lepšie nevládnuť ako vládnuť falošne“.
Merkelová uviedla, že sa skontaktuje so spolkovým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom, aby ho informovala o „stave vecí“ a prediskutovala ďalšie kroky. „Je to prinajmenšom deň hlbokého zamyslenia nad tým, ako to pôjde v Nemecku ďalej. Ale chcem vám povedať, že ako spolková kancelárka, ako úradujúca spolková kancelárka, urobím všetko pre to, aby bola táto krajina dobre vedená aj počas týchto ťažkých týždňov,“ citovala Merkelovú agentúra DPA.
Pokiaľ sa slobodní demokrati k rokovaciemu stolu nevrátia, šéfka kresťanských demokratov bude nútená pokúsiť sa o pokračovanie vládnutia so sociálnymi demokratmi v tzv. veľkej koalícii alebo o vytvorenie menšinovej vlády. Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) sa však rozhodla odísť do opozície vzhľadom na nespokojnosť s volebným výsledkom, zatiaľ čo druhá z uvedených alternatív sa takisto javí ako nepravdepodobná, konštatovala AP.
Najpravdepodobnejšie variantom sú tak teraz predčasné voľby, aj keď si ich prakticky nijaká z parlamentných strán neželá. Jednak by mohli viesť k posilneniu protiimigračnej Alternatívy pre Nemecko (AfD) a jednak by rovnako nemuseli priniesť ďalšie koaličné možnosti. Podľa niektorých pozorovateľov by v nich už znovu na kancelárku nemusela kandidovať Angela Merkelová.
“Je to politické zemetrasenie, ktoré uvrháva celý politický systém v Nemecku a tiež Európsku úniu do hlbokej krízy, možno dokonca do štátnej krízy,” napísal Christoph Seils na serveri nemeckého politického mesačníka Cicero. Podľa neho sa teraz Merkelová musí obávať o svoju funkciu predsedníčky vlády aj šéfky Kresťanskodemokratickej únie (CDU).
Aj ďalší analytici v tejto chvíli vidia na dosah politický koniec Merkelovej, ktorá do veľkej miery môže za stratu dôvery súčasnej vlády. Armin Käfer z denníka Stuttgarter Zeitung píše, že vinu za krach rokovaní nemožno nikomu jednoznačne priradiť, bezprostredné škody ale vraj najviac dopadnú na Merkelovú. Namiesto štvrtého funkčného obdobia v pozícii kancelárky jej teraz hrozí odchod z politiky.