Úvod Spoločnosť Bosniansky Chorvát Praljak v Haagu po vynesení rozsudku vypil jed

Bosniansky Chorvát Praljak v Haagu po vynesení rozsudku vypil jed

Slobodan Praljak. (Foto: archív)

Bosniansky Chorvát Slobodan Praljak, ktorý počas odvolacieho konania na Medzinárodnom trestnom tribunáli pre bývalú Juhosláviu (ICTY) po vypočutí potvrdzujúceho verdiktu vypil jed, zomrel v nemocnici v Haagu. Informovali o tom spravodajský portál index.hr i chorvátska štátna televízia.

Praljak (72) bol ešte v roku 2013 odsúdený na 20-ročné väzenie za zločiny, ktoré mal podľa obžaloby spáchať na východe rozdeleného mesta Mostar. Počas toho, ako v stredu súd vynášal v jeho prípade potvrdzujúci verdikt, vykríkol, že odmieta rozsudok, a napil sa z fľaštičky, ktorá podľa slov jeho právnej zástupkyne obsahovala jed.

„Slobodan Praljak nie je vojnový zločinec. S opovrhnutím verdikt odmietam,“ vykríkol Praljak podľa agentúry DPA. Vzápätí sa napil z fľaštičky, ktorú držal v ruke. Sudca okamžite nariadil prerušenie pojednávania a fľaštičku si vyžiadal. Na miesto okamžite privolali sanitku.

ICTY po incidente prerušil odvolacie konanie v prípade šiestich bosnianskych Chorvátov, ktorých v máji 2013 odsúdili za závažné vojnové zločiny voči bosnianskym moslimom. V odvolacom konaní mali padnúť posledné verdikty, ktoré mal pred decembrovým ukončením svojej činnosti ICTY vyniesť.

Pojednávanie popoludní podľa agentúry AP obnovili, ale v inej miestnosti haagskeho tribunálu. Sudca ešte pred incidentom stihol vyniesť potvrdzujúce rozsudky pre bývalého premiéra samozvanej republiky Herceg-Bosna Jadranka Prliča, ktorého v roku 2013 odsúdil tribunál na 25 rokov väzenia, a tiež pre exministra obrany Herceg-Bosny Bruna Stojiča, ktorého odsúdili na 20 rokov.

Zvyšné rozsudky v prípadoch bývalého generála Milivoja Petkoviča, exveliteľa polície Valentina Čoriča a niekdajšieho šéfa úradu na výmenu vojnových zajatcov Berislava Pušiča, ešte len mali prečítať.

Po prečítaní rozsudku ho Praljak odmietol a vypil jed. (Foto: archív)