Úvod Politika Českí komunisti navrhujú zaviesť tresty za príživníctvo

Českí komunisti navrhujú zaviesť tresty za príživníctvo

Foto: archív

S iniciatívou opäť zaviesť tresty za príživníctvo, ktoré bolo trestným činom i za bývalého režimu, prišli v Českej republike tamojší komunisti z KSČM. Podľa ich návrhu úpravy legislatívy, ktorý predložili v Poslaneckej snemovni, by sa každý, kto sa bez vážneho dôvodu dlhodobo vyhýba poctivej práci alebo inej možnosti zarobenia finančných prostriedkov zákonným spôsobom a žije na úkor iných, vystavil trestnému stíhaniu s možnou sadzbou až pol roka väzenia.

Návrh podporilo 26 zákonodarcov KSČM vrátane predsedu strany Vojtěcha Filipa. V zdôvodnení konštatujú, že ide o novelu trestného zákona zavedením nového trestného činu, ktorý reaguje na vážny problém v spoločnosti.

Českomoravskí komunisti zdôraznili, že nejde o návrat pôvodného trestného činu príživníctva, ale po novom formulovanú skutkovú podstatu trestného činu. Využili pritom názov trestného činu známeho z minulosti, vystihujúceho spoločensky neprijateľné správanie jednotlivcov.

Trest odňatia slobody by v tomto prípade bol až na poslednom mieste. Využiť by sa mohli iné formy sankcií ako verejnoprospešné práce, prepadnutie majetku, peňažný trest, prepadnutie vecí, zákaz činnosti alebo zákaz pobytu. Možným trestom by mohol byť aj zákaz vstupu na športové, kultúrne alebo iné spoločenské akcie, odobratie vodičského preukazu, strata čestných titulov, vyznamenaní alebo vojenskej hodnosti.