Úvod Politika Chystajú v Rakúsku ďalšiu manipuláciu volieb?

Chystajú v Rakúsku ďalšiu manipuláciu volieb?

Foto: archív

Dolná komora rakúskeho parlamentu potvrdila, že opakované prezidentské voľby sa uskutočnia 4. decembra 2016. Pôvodne sa mali konať 2. októbra, pre technické problémy s volebnými obálkami určenými na korešpondenčné hlasovanie sa však odkladajú. Zároveň sa rozšíri zoznam voličov, aby mohli budúcu hlavu štátu voliť aj občania, ktorí v deň volieb dovŕšia 16 rokov.

Nad rozšírením volebného práva na šestnásťročných sa pozastavuje napríklad aj česká advokátka Klára Samková. Prvé voľby boli neplatné pre sfalšovanie, druhé voľby sa odložili pre technickú nepripravenosť. A v tretích voľbách sa zmenil elektorát.

Samkovej sa nepozdáva, že najprv „sa museli voľby sfalšovať, aby vyhral ten ,pravý‘, a teraz, keď by to už s falšovaním nebolo také jednoduché, nezostáva nič iné, len zaútočiť na najslabších – teda tých, ktorí nikdy nevolili, nemajú s tým nijaké skúsenosti a dajú sa (aspoň podľa názoru tých, ktorí im to umožnili) najľahšie ovplyvniť v prospech určitého kandidáta“.

Foto: archív
Foto: archív

Dúfa, že sa u rakúskej mládeže prejaví to, čo je mládeži vlastné: extrémny zmysel pre spravodlivosť. „A dúfam, že pochopia, že tí, ktorí sa zdajú, že s nimi hrajú ,fér‘, sú pokrytci a podporu si nezaslúžia,“ dodala s tým, že čisto z právneho hľadiska je to nehoráznosť najväčšieho kalibru.

V druhom kole hlasovania sa stretnú dvaja najúspešnejší kandidáti z jarného prvého kola – bývalý predseda Zelených Alexander Van der Bellen a člen pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer.