Úvod Politika Mayová chce presídľovať utečencov aj do východnej Európy

Mayová chce presídľovať utečencov aj do východnej Európy

Foto: archív

Britská premiérka Theresa Mayová na samite o migrantoch v New Yorku sľúbila vytvorenie nového fondu na presídľovanie utečencov. Londýn totiž podľa jej slov nemá v pláne prijať viac migrantov. Mayová v prejave na stretnutí, ktoré by malo pomôcť vyriešiť utečeneckú krízu, zároveň potvrdila zvýšenie výdavkov na humanitárnu pomoc o 660 miliónov libier.

Veľká Británia okrem toho plánuje investovať 80 miliónov libier do vytvorenia stotisíc pracovných miest v Etiópii, kde by sa mali okrem miestnych obyvateľov uplatniť aj utečenci. Humanitárna pomoc by mala smerovať i do Ugandy, Kene, oblasti Stredomoria, Afganistanu či Sýrie.

Foto: archív
Foto: archív

Do nového globálneho fondu s názvom Emerging Countries Joint Support Resettlement Fund vloží Veľká Británia na začiatok 2,5 milióna libier a Spojené štáty 11 miliónov dolárov. Fond sa bude s podporou OSN venovať presídľovaniu utečencov z problémových regiónov do iných krajín vrátane východnej Európy a Latinskej Ameriky.

Bude však nielen premiestňovať migrantov, ale aj „podporovať rozvoj legislatívneho rámca, nevyhnutného na úspešné presídlenie a integráciu utečencov“. Na stránke ministerstva zahraničia USA sa hovorí, že pomocou nového fondu má byť presídlených približne 30-tisíc utečencov do desiatich krajín počas najbližších troch rokov.