Úvod Spoločnosť Číňanov sa rodí menej

Číňanov sa rodí menej

Foto: archív

Pôrodnosť v Číne minulý rok poklesla i napriek uvoľneniu tamojšej rodinnej politiky, ktoré umožnilo všetkým rodičovským párom, aby mali aj druhé dieťa. Podľa údajov čínskeho Národného štatistického úradu, ktoré priniesla agentúra AP, zaznamenali vlani v celej krajine 17,2 milióna pôrodov, zatiaľ čo v predošlom roku ich bolo až 17,9 milióna. V prípade roka 2016 išlo o takmer osempercentný medziročný nárast, pričom takmer polovica z týchto detí sa narodila dvojiciam, ktoré už mali jedno dieťa.

Podľa AP sa však teraz ukazuje, že predvlaňajší vzostup bol iba jednorazovou záležitosťou a rozhodovanie párov je ovplyvnené trendom neskorších sobášov a menších rodín, ako aj obavami z vysokých nákladov na výchovu detí.

Čína sa v roku 2015 vzdala tzv. politiky jedného dieťaťa v nádeji, že tým zvráti vývoj smerujúci k prestarnutiu spoločnosti. Štúdie však už vtedy predpovedali, že toto uvoľnenie zlepší vývoj pôrodnosti len v malej miere. Čína má v súčasnosti takmer 1,4 miliardy obyvateľov a zostáva tak najľudnatejšou krajinou sveta. Očakáva sa, že do roku 2029 počet obyvateľov vzrastie až na 1,45 miliardy.