Úvod Zdravie Coca-Cola zníži v nápojoch obsah cukru, iné škodliviny zrejme ponechá

Coca-Cola zníži v nápojoch obsah cukru, iné škodliviny zrejme ponechá

Foto: archív

Americký koncern Coca-Cola oznámil, že množstvo cukru vo svojich nápojoch výrazne zníži. Do roku 2020 ho postupne zredukuje o 10 percent. Nemeckému denníku Welt am Sonntag to uviedol šéf spoločnosti James Quincey. Tento zámer ešte vo februári oznámili členovia európskeho združenia UNESDA, ktoré vytvorili nápojové firmy ako Coca-Cola, Pepsi a viaceré ďalšie. Odôvodnili ho tým, že spotrebitelia teraz dávajú prednosť nápojom s nižšou energetickou hodnotou. Quincey dodal, že recepty nápojov sa zmenia. Vo väčšom rozsahu sa budú nápoje plniť do menších fliaš a plechoviek. Informácie na nich budú výraznejšie a obsažnejšie.

Cukor sa stal pre konzumentov problémom. V mnohých krajinách je jeho spotreba nadpriemerná ako v nápojoch, tak aj v potravinách. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, že ľudia by mali prijať energiu vo forme cukru najviac do 10 percent jej dennej potreby. Menej cukru by mali obsahovať aj hlboko zmrazené potraviny ako pizza, müsli, zmrzliny a iné. V Nemecku sa potravinárske firmy na naliehanie úradov majú do polovice budúceho roka dobrovoľne rozhodnúť, ako vo svojich výrobkoch znížia nielen obsah cukru, ale aj soli a tukov.

Vedenie koncernu Coca-Cola sa však nevyjadrilo k ďalšiemu problému, ktorý je častým predmetom kritiky odborníkov – obsah kyseliny fosforečnej vo svetoznámom nápoji, ktorá spôsobuje u konzumentov odvápňovanie kostí, škodlivé najmä pre detskú populáciu, a pridávanie nebezpečného nízkokalorického sladidla aspartam. Koncern ním sladí dietne nápoje Coca-Colu Diet, Coca-Colu Light a Coca-Colu Zero. Je preto pravdepodobné, že spomenuté dve škodlivé ingrediencie bude Coca-Cola naďalej do svojich nápojov pridávať.

Foto: archív
Foto: archív

Americkí vedci zdokumentovali 92 škodlivých účinkov a príznakov aspartamu, ktorému sa zvykne hovorť aj „sladká smrť“. Napríklad otupenosť, bolesti hlavy, únavu, závrate, bolesti žalúdka, búšenie srdca, zvyšovanie hmotnosti, podráždenosť, úzkosť, stratu pamäti, halucinácie, vyrážky, záchvaty, slepotu, hučanie v ušiach, depresie, stratu sluchu, kŕče, stratu chuti, nespavosť, slabosť.

Takisto je zdokumentovaný vplyv užívania aspartamu na vznik sklerózy multiplex, epilepsie, chronickej bolesti svalov, chronickej únavy, Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby, cukrovky, rôzne poruchy u novorodencov… Takisto je dokázané, že ide o silne karcinogénnu látku, ktorá pri dlhodobom užívaní spôsobuje viacero druhov rakoviny. Veľmi často napríklad malígne tumory lymfatického tkaniva a nádory na mozgu.

Koláž: YouTube
Koláž: YouTube