Európu čaká ďalšia vlna prepustených teroristov

  Foto: archív

  Počas nasledujúcich dvoch rokov sa z európskych väzníc dostane na slobodu vyše dvesto ľudí odsúdených za terorizmus. Podľa analytika z belgického Kráľovského inštitútu pre medzinárodné vzťahy Egmont Rika Coolsaeta ide už o štvrtú vlnu prepustených extrémistov.

  Od začiatku roka 2011 odišlo bojovať za Islamský štát a teroristickú sieť al-Káida približne 12-tisíc Európanov. Zhruba tretina z nich je pravdepodobne už naspäť vo vlasti, pričom väčšina je na slobode. Niektorých očakáva súdny proces, iní zasa pre nedostatok dôkazov neboli ani obvinení.

  Francúzsko, ktoré útoky bojovníkov Islamského štátu zasiahli už viackrát, prepustí podľa agentúry AP 57 väzňov, teda približne polovicu osôb odsúdených za terorizmus. V Británii majú prepustiť 25 väzňov, čo predstavuje tri štvrtiny odsúdencov. V Belgicku sa doposiaľ dostalo na slobodu 80 zahraničných bojovníkov a pripojí sa k nim 44 ďalších.

  Foto: archív

  V Španielsku koncom minulého roka prepustili 21 z 34 odsúdených extrémistov. Bosna a Kosovo prepustia všetkých uväznených zahraničných bojovníkov. V Európe môže byť celkový počet prepustených džihádistov značne vyšší, pretože nie všetky krajiny zverejňujú takéto informácie. Parížska generálna prokurátorka Catherine Champrenaultová považuje za nebezpečenstvo recidívu: „Teroristom, ktorí tvrdia, že svoje činy oľutovali, by sme nemali tak rýchlo uveriť.“

  V Európe sa podľa údajov Europolu pohybovala dĺžka trestov odsúdencov za terorizmus na úrovni šiestich rokov. V USA je to približne 13 rokov. Od útoku na redakciu francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo sa dĺžka trestov odsúdených extrémistov v Európe zvýšila, ale stále je pod úrovňou amerických trestov.

  Foto: archív