Úvod Z DOMOVA Európu ovládnu autá do zásuvky. Od roku 2030 budú v prevahe

Európu ovládnu autá do zásuvky. Od roku 2030 budú v prevahe

Foto: archív

Do roku 2030 sa bude v Európe predávať viac elektrických a hybridných áut než vozidiel s klasickým spaľovacím motorom. Podiel čisto elektrických vozidiel bude až 40 percent z celkových 16 miliónov novoregistrovaných automobilov za rok. Vyplýva to zo štúdie PwC Strategy & Digital Auto Report.

Počet nových registrácií hybridov a elektromobilov sa v Európe aj Amerike vyrovná zhruba v roku 2025. Napríklad na obrovskom a pre mnohé automobilky veľmi dôležitom trhu, v Číne, prevažujú elektromobily už v súčasnosti. Čínska vláda v uplynulej dekáde výrazne investovala do vzniku celého priemyselného reťazca na výrobu elektromobilov.

Zároveň podporuje elektrická autá reguláciami počtu licencií pre autá so spaľovacím motorom. Už teraz sa v Číne predá viac elektromobilov ako vo zvyšku sveta dohromady. V Európe podľa niektorých odborníkov hrá v prospech rozšírenia elektromobilov sprísnená emisná politika, ktorá nie je pre automobilky splniteľná inak než produkciou bezemisných vozidiel.

Ešte viac ako elektromobilita sa do roku 2030 vo svete presadí aj konektivita. Nadpolovičná väčšina áut v prevádzke by mala v tom čase vedieť komunikovať s bezdrôtovými telekomunikačnými sieťami. Už od roku 2018 sú aspoň 3G konektivitou vybavené všetky nové autá.

Trh služieb súvisiacich s konektivitou vďaka väčšiemu rozšíreniu narastie zo súčasných 4,4 miliardy dolárov ročne na 81 miliárd v roku 2030. Najpomalšie sa z troch súčasných trendov bude vyvíjať autonómne riadenie, ktorého nástup brzdí samotná legislatíva i nevyhnutnosť vysokých investícií do vývoja.

V Európe bude v roku 2030 podľa Digital Auto Report až 25 percent novoregistrovaných áut spĺňať parametre pre úroveň autonómneho riadenia štyri až päť, čo je jazda úplne bez zásahov vodiča, prípadne už vozidlo ani nebude mať volant a pedále.