Úvod Politika Fico iniciatíve Za slušné Slovensko: Majú ministrov vyberať medvede?

Fico iniciatíve Za slušné Slovensko: Majú ministrov vyberať medvede?

Foto: archív

Občianski aktivisti nemôžu vybrať ministra vnútra. Slovensko je demokratický štát, v ktorom sú rozhodujúce parlamentné voľby. Na základe ich výsledkov bude bude nominovať ministra vnútra Smer-SD. Odkázal to predseda najsilnejšej vládnej strany a expremiér Robert Fico iniciatíve Za slušné Slovensko vo videu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti.

Podľa iniciatívy by Ministerstvo vnútra SR nemalo byť pod kontrolou Smer-SD. Rezort by mal podľa organizátorov celoslovenských protestov Za slušné Slovensko viesť nezávislý človek, ktorý nie je nominantom Smeru-SD, ani nie je s touto stranou prepojený. Inak sa podľa iniciatívy nepodarí obnoviť dôveru ľudí v štátnu moc po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

“Takéto stanovisko je nepochopením, ba priam popretím zásad demokracie, ktorú na Slovensku máme. Jednoducho, občianski aktivisti nemôžu nominovať a vyberať ministra vnútra,” vyhlásil vo videu Fico. Na to by bola podľa neho potrebná zmena ústavy.

Poznamenal tiež, že ak by stanovisko iniciatívy prehnal, potom by sa dalo povedať, že možno v budúcnosti budú ministra spravodlivosti vyberať odsúdení alebo ministra životného prostredia medvede. “Slovensko ja parlamentná demokracia a rozhodujúce sú parlamentné voľby. Smer-SD voľby v roku 2016 vyhral a podľa koaličnej zmluvy má právo vybrať ministra vnútra SR. A tak aj urobí,” uzavrel Fico.