Úvod Politika Francúzi povedali jasné nie sankciám

Francúzi povedali jasné nie sankciám

Foto: archív

Francúzsky senát drvivou väčšinou hlasov (302 k 16) schválil rezolúciu vyzývajúcu vládu, aby zrušila ekonomické sankcie proti Rusku. Je to znak narastajúcej frustrácie firiem po celej Európe z toho, že nemôžu robiť obchody ako zvyčajne.

Hlasovanie v hornej komore parlamentu nasledovalo po niekoľkohodinovej debate na túto tému. Francúzska vláda je však proti zrušeniu sankcií. Štátny tajomník pre európske záležitosti Harlem Désir senátorom povedal, že obmedzenia môžu byť zmiernené až po „úplnom uplatňovaní“ minských mierových dohôd na Ukrajine.

Foto: AFP
Foto: AFP

Zákonodarcovia vo francúzskom parlamente, prevažne z konzervatívnej Republikánskej strany, sa sťažujú, že sankcie poškodzujú francúzsku ekonomiku a argumentujú tým, že Francúzsko a Európa by nemali uplatňovať politiku USA vo vzťahu k Rusku.

Aj keď je výsledok hlasovania senátu pre vládu nezáväzný, je to nesporne barometer európskej frustrácie zo sankcií. Európska únia bola pred uvalením sankcií dlhé roky najväčším obchodným partnerom Moskvy. Vlani klesol dovoz EÚ z Ruska o tretinu v porovnaní s rokom 2013, pričom vývoz poľnohospodárskych produktov do Ruska klesol dokonca o polovicu.