Úvod Spoločnosť Nová vlna obchodov bojuje proti obalom

Nová vlna obchodov bojuje proti obalom

Foto: lidovky.cz

Vedeli ste, že na Zemi vznikol za posledné desaťročia siedmy kontinent? Možno ho nájsť v Tichom oceáne a je vytvorený z plastových odpadov, ktoré ľudia nahádzali do mora. Aj to je daň, ktorú príroda platí za náš komfort nakupovať väčšinu potravín v plastovom obale.

Majitelia obchodu s príznačným názvom Bez obalu na pražských Vinohradoch sa snažia ukázať, že sa to dá aj inak. Potraviny tam možno kúpiť len na váhu a obal si treba priniesť so sebou. Myšlienka predaja potravín bez obalov pritom nie je nijaká revolúcia, ale návrat niečoho, čo tu bolo už dávno predtým, len sa to v dnešných uponáhľaných časoch kamsi vytratilo.

Foto: archív
Foto: archív

V tomto obchode zákazníci neplytvanú – kupujú len toľko, koľko potrebujú, a platia iba za potraviny, nie za jednorazové obaly, značky, marketing či reklamy. Podľa riaditeľa projektu Bez obalu je cena jedla o desať až dvadsať percent nižšia ako v iných porovnateľných obchodoch. Napríklad korenie je lacnejšie dokonca až o päťdesiat percent.

Keď si zákazník vyberie, čo potrebuje, predavač mu odváži potrebné množstvo a tovar dá do obalu, ktorý si kupujúci priniesol so sebou. Takýto koncept predaja môže človeku ročne ušetriť niekoľko desiatok kilogramov obalov. Priemerný obyvateľ Česka či Slovenska vyprodukuje totiž zhruba 300 kilogramov odpadu za rok.

Podobné obchody, ale aj celé obchodné reťazce existujú po celej Európe. Nájdeme ich napríklad vo Veľkej Británii, Nemecku či Taliansku.

Foto: archív
Foto: archív