Úvod Politika Harabin sa pýta Pellegriniho: Prečo sa SR pri hlasovaní o migračnom pakte...

Harabin sa pýta Pellegriniho: Prečo sa SR pri hlasovaní o migračnom pakte zdržala?

Foto: archív

Sudca Najvyššieho súdu SR a kandidát na prezidenta Štefan Harabin napísal otvorený list premiérovi Petrovi Pellegrinimu. Rozhorčilo ho totiž konanie slovenskej delegácie v súvislosti s hlasovaním počas Valného zhromaždenia OSN o Globálnom pakte OSN v New Yorku.

“Delegácia Slovenskej republiky, ktorá bola prítomná na hlasovaní na Valnom zhromaždení OSN 19. decembra 2018 sa podľa verejne dostupných informácií zdržala hlasovania o prijatí Globálneho paktu o riadenej migrácii. Pritom vláda Slovenskej republiky vo svojom uznesení z 5. decembra 2018 vyslovila nesúhlasné stanovisko k tomuto paktu.

Ako je možné, že si po takomto jasnom uznesení vlády minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák dovolil konať svojvoľne a uložil delegácii SR v OSN sa hlasovania zdržať? Zdržanie sa hlasovania je vyjadrením neutrálnej pozície a nie nesúhlasu. Nemožno to potom vysvetľovať, že sme pakt nepodporili. Mali sme s ním nesúhlasiť, odmietnuť ho. To sa robí tak, že sa hlasuje proti jeho prijatiu. Sú to elementárne zásady prejavu vôle,” uvádza v liste Pellegrinimu Harabin.

Sudca Najvyššieho súdu predsedovi vlády pripomenul, že aj veľvyslanec Slovenskej republiky pri OSN v New Yorku Michal Mlynár bol povinný rešpektovať rozhodnutie vlády a migračný pakt odmietnuť. Ak aj dostal pokyn od ministra Lajčáka alebo kohokoľvek iného z ministerstva zahraničných vecí v tejto súvislosti nehlasovať, mal podľa Harabina takýto pokyn odmietnuť a konať v súlade s rozhodnutím vlády.

“Veľvyslanec neslúži ministrovi zahraničných vecí, ale je predstaviteľom štátu v zahraničí. Musí konať tak, ako rozhodol štát, teda v tomto prípade parlament a vláda,” zdôraznil. Harabin súčasne Pellegriniho požiadal o vyšetrenie situácie a vyvodenie osobnej zodpovednosti voči ministrovi a úradníkom, ktorí nerešpektovali rozhodnutie vlády Slovenskej republiky.

Foto: archív

“Týmto činom vláda zároveň oslabuje pozíciu a trhá jednotu krajín V4 v koordinácii postojov proti násilnej masovej ilegálnej migrácii a na ochranu suverenity a bezpečnosti svojich občanov. To nepovažujem za potvrdenie Vami verejne deklarovanej partnerskej spolupráce v rámci tejto významnej organizácie,” píše sudca Najvyššieho súdu a dodáva, že to považuje za podvod voči občanom Slovenska.

“Vaše vyhlásenia a ubezpečovanie verejnosti, že sa nemajú čoho báť, že pakt o migrantoch sme odmietli a nikoho si bez našej vôle nenecháme na Slovensko dotlačiť, stratili obsah, sú prázdne. Myslím si, že bude potrebné sa vrátiť k istotám pre ľudí. Dovoľujem si zdôrazniť, že nijaká medzinárodná organizácia nemôže diktovať alebo akokoľvek tlačiť na suverénne štáty v otázkach, ktoré patria do ich výlučnej kompetencie.

Tlak, ktorý po takomto prístupe vlády s novou silou nastane zo strany politikov EÚ pocítime všetci. Vláda tak v zásadných otázkach ako je ochrana bezpečnosti vlastných občanov úplne zlyháva. Skôr, či neskôr úplne stratí dôveru ľudí,” tvrdí Harabin.

“Podľa Vašich vyjadrení by ste privítali ak by sa o otázke paktu o migrantoch už prestalo hovoriť. Dovoľte mi vysloviť názor, že ste to práve Vy a minister Lajčák, kto opätovne svojimi činmi, protiústavným vrátením demisie ministra zahraničných vecí, nedôstojným verejným prosením ministra o zotrvanie vo vláde, odsúhlasením paktu OSN o utečencoch, či nehlasovaním o pakte OSN o riadenej migrácii vracia túto otázku do centra pozornosti slovenskej verejnosti.

Naďalej tak vláda ľudí traumatizuje a drží v strachu a neistote. Dovoľujem si Vás požiadať o rázne zamedzenie ďalšieho nerešpektovania a dehonestovania najvyšších orgánov štátu a Ústavy Slovenskej republiky. Nie je mi ľahostajný osud Slovenska a bezpečnosť našich občanov. Je to mimoriadne vážna otázka, ktorá by nemala unikať Vašej pozornosti,” uzavrel otvorený list premiérovi Harabin.

Foto: archív