Úvod Kultúra Herecká legenda Michal Dočolomanský by mal 75 rokov

Herecká legenda Michal Dočolomanský by mal 75 rokov

Foto: archív

Legendárny herec, dlhoročný člen Slovenského národného divadla (SND), spevák a tanečník Michal Dočolomanský patril medzi našich najčastejšie obsadzovaných umelcov. Od jeho narodenia uplynie v sobotu 25. marca 75 rokov. Narodil sa 25. marca 1942 v dnešnom poľskom mestečku Niedzica. Po 2. svetovej vojne sa rodina presťahovala na územie Slovenska a detstvo prežil vo Svätom Jure. Tam mu učaroval svet javiska ochotníckeho divadla. Vo veku 13 rokov dostal svoju prvú divadelnú úlohu v rozprávke Hansa Christiana Andersena Snehová kráľovná. S ochotníckym divadlom vo Svätom Jure sa rozlúčil úlohou v hre Geľo Sebechlebský.

Prezident SR Ivan Gašparovič udelil 1. septembra 2007 Michalovi Dočolomanskému Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne významné zásluhy o rozvoj kultúry a divadelného umenia a v tom istom roku mu udelili cenu Literárneho fondu za celoživotnú tvorbu. Všestranne talentovaný herec Michal Dočolomanský zomrel 26. augusta 2008 v Bratislave vo veku 66 rokov. V jeho rodnej poľskej Niedzici mu 10. júla 2010 slávnostne odhalili pamätnú tabuľu.

Keďže ho začali fascinovať autá, vyučil sa v dnešnom susednom Česku za automechanika. Jeho záľubami boli aj športová gymnastika, neskôr bezmotorové lietanie. Divadlo ho však opäť lákalo. V roku 1964 absolvoval štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. V tom istom roku sa stal členom Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave, kde hral už aj ako študent VŠMU.

Ako výrazný dynamický herec prejavil všestranný talent pri uvádzaní vážnych charakterových rolí i portrétov komických typov. Nezabudnuteľné sú jeho postavy v Ibsenovej dráme Peer Gynt, v komédii Brooklynská noc, v muzikáli Neila Simona Pozor na Leona a v mnohých ďalších. Menšou úlohou vo filmovej veselohre Výlet po Dunaji debutoval v roku 1962. Film mu poskytol veľa významných hereckých príležitostí, najmä v postavách mladých atraktívnych a romantických mužov. Stvárňoval aj zložitejšie charakterové úlohy, napríklad Tvár v okne (1963), Medená veža (1970), Červené víno (1972), Skrytý prameň (1973).

V slávnom muzikáli Na skle maľované. (Foto: archív)
V slávnom muzikáli Na skle maľované. (Foto: archív)

Režisér Karol Zachar herca v roku 1974 obsadil do hlavnej úlohy slávneho muzikálu Na skle maľované. „Úlohu Jánošíka v muzikáli Na skle maľované považujem za najmilšiu. Jánošíka som hral rád, s láskou, lebo každé predstavenie bolo vypredané, hľadisko doslova praskalo vo švíkoch. Pre herca nie je krajší pocit ako to, že sa divákovi jeho výkon páči“, uviedol herec v rozhovore pre Cardio magazín.

Neskôr účinkoval vo filmoch Sváko Ragan (1976), Adéla ještě nevečeřela (1977), Tisícročná včela (1983), Puto najsilnejšie (1990). Bohaté herecké príležitosti sa mu naskytli v televíznych filmoch Tri gaštanové kone (1966), Tma (1969), Medený gombík (1970), Zypa Cupák (1976), Sváko Ragan (1976), Jedenáste prikázanie (1977). Herec účinkoval aj v jednom z najznámejších titulov broadwayských muzikálov všetkých čias Hello, Dolly!, uvedenom na Slovensku.

V roku 1982 dostal Michal Dočolomanský titul zaslúžilý umelec a v roku 1984 sa stal držiteľom ceny Zlatý krokodíl. V januári 2004 Michalovi Dočolomanskému udelili cenu v kategórii herec v diváckej Ankete Osobnosť televíznej obrazovky (OTO). Aktivity známeho herca však presahovali rámec divadla. V marci 2004 prevzal umelecké gestorstvo nad prvou Súkromnou strednou umeleckou školou filmovej, televíznej, rozhlasovej tvorby a techniky na Slovensku. Na televíznej obrazovke uvádzal reláciu Ranč, účinkoval v relácii Inkognito a v roku 2004 moderoval súťaž Páli vám to?. V tom istom roku musel ísť pod skalpel, zdravotné problémy mu spôsobovalo srdce.

Z pesničiek, ktoré naspieval, si mnohí určite pamätajú úvodnú pieseň z večerníčkového seriálu pre deti Macko uško. Známe sú okrem iných aj piesne Mama, ľúbim Ťa, Smoliar, Za rána za rosy a Zbohom buď, lipová lyžka. Posledná je z legendárneho seriálu Na skle maľované. V decembri 2006 si zaspieval spolu s kapelou Ivana Táslera IMT Smile v bratislavskom SND.

Foto: archív
Foto: archív