Úvod Spoločnosť Humenné má nový futbalový štadión, patrí k špičke na Slovensku

Humenné má nový futbalový štadión, patrí k špičke na Slovensku

Foto: Michaela Kolimárová

V Humennom cez víkend slávnostne otvorili zrekonštruovaný futbalový štadión, ktorý podľa vyjadrenia prezidenta Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Jána Kováčika patrí k najmodernejším vo svojej kategórii nielen na východnom Slovensku. Primátorka Jana Vaľová počas otváracieho prejavu povedala, že ide o najväčšiu investíciu v tomto východoslovenskom meste.

Otvorenie humenského štadióna je súčasťou rekonštrukcie futbalovej infraštruktúry na Slovensku, ktorý už pred niekoľkými rokmi inicovala vláda Roberta Fica. Súčasný predseda Smeru-SD pri príležitosti otvorenia nového športového stánku prišiel do Humenného a vystúpil na tlačovej besede. „V roku 2012 – 2013 som podpisoval ešte ako predseda vlády so SFZ špeciálnu zmluvu, na základe ktorej je štát pripravený prefinancovať 45 miliónov, ktoré používa SFZ ako príspevky na rekonštrukciu futbalových štadiónov,“ uviedol Fico s tým, že medzi 23 štadiónmi je aj ten v Humennom.

“Prestavba štadióna bola financovaná z dvoch zdrojov – z mestskej dotácie, predstavujúcej približne dva milióny eur, a z prostriedkov SFZ uvoľnených na základe uznesenia vlády. Išlo o 750-tisíc eur a použili sa inštaláciu nových tribún,” povedal pre portál napalete.sk Rudolf Gregorovič, predseda predstavenstva 1. Humenská, a. s. Realizáciu projektu zabezpečovala práve táto spoločnosť, ktorej stopercentným akcionárom je mesto Humenné.

Rudolf Gregorovič. (Foto: Michaela Kolimárová)

Kapacita štadióna po rekonštrukciii je 1806 miest, z toho 32 miest na striedačkách. Skladá sa z dvoch tribún, pričom pri jednej z nich vyrástla úplne nová dvojpodlažná prevádzková budova so zázemím pre kompletný servis počas futbalových zápasov i tréningov.

“Všetko je postavené v zmysle smerníc SFZ tak, aby štadión dostal licenciu kategórie 2. Na prízemí sa nachádza šatňa domácich hráčov s miestnosťou pre trénera a šatňa hostí. Ďalej je tam antidopingová miestnosť, miestnosti pre prvú pomoc, delegáta a pre rozhodcov. Šatne pre hostí aj domácich sa skladajú z troch miestností – teplá rozcvičovňa, samotná šatňa a sociálne zariadenia, umývadlá a sprchy.

Na poschodí je miestnosť pre 50 novinárov s pripojením na Wi-Fi, je vybavená veľkoplošnou obrazovkou, výstup z miestnosti je priamo do sektoru novinárov, kde máme šesť komentátorských stanovíšť. Nájdete tu aj televíznu miestnosť s plošinou pre dve televízne kamery. Ďalej je tam velín na ozvučovanie štadióna a ovládanie veľkoplošnej obrazovky a svetelnej tabule. Takisto tu máme podľa podmienok SFZ VIP priestory s kuchynkou a sociálnymi zariadeniami a jednu prevádzkovú kanceláriu,” vyčerpávajúco nás informoval Rudolf Gregorovič.

Primátorka Jana Vaľová. (Foto: Michaela Kolimárová)

Ako dodal, zmenil sa systém vstupu divákov na štadión – tri vstupy zabezpečujú komfort a bezpečnosť návštevníkov. Už dnes sa hovorí aj o možnosti pristavenia ďalšej tribúny. Keďže by išlo o tzv. skladačkový spôsob výstavby, podľa Gregoroviča by ju bolo možné zhotoviť vo veľmi krátkom čase. Realizácia tohto zámeru však bude závisieť od návštevnosti. V budúcnosti sa uvažuje aj s osvetlením – elektrické vedenie naň je už vybudované, neskôr sa môžu dostavať štyri stožiare.

Aby bol výpočet inovácií kompletný, treba ešte spomenúť inštalovanie nových bránok spĺňajúcich požiadavky UEFA, zakúpenie mobilných bránok na rozcvičovanie, zabudovanie automatického systému zavlažovania priamo v trávniku, vrátane snímačov množstva zrážok, regulujúcich intenzitu zavlažovania.

Ako pre napalete.sk povedala primátorka Humenného a prezidentka futbalového klubu Jana Vaľová, v druhom polroku tohto roka začne mesto budovať ďalšie tréningové futbalové ihrisko s umelým trávnatým povrchom. Pôjde o združenú investíciu mesta Humenné, Prešovského samosprávneho kraja a SFZ. “Bude mať veľkosť štandardného ihriska a bude osvetlené. V prípade nepriaznivého počasia by sa na ňom mohli odohrať aj oficiálne zápasy a bude možné na ňom hrať aj v zimnom období,” uviedla Vaľová.