Úvod Politika Je Kiska zapletený do známej pozemkovej kauzy pod Tatrami?

Je Kiska zapletený do známej pozemkovej kauzy pod Tatrami?

Foto: archív

Podpredseda Slovenskej národnej strany SNS Jaroslav Paška tvrdí, že do pozemkovej kauzy Veľký Slavkov má byť zapletený jeden z ústavných činiteľov. Vyjadrenia smerujú k prezidentovi Andrejovi Kiskovi. V hre už je dokonca aj žaloba.

Paška vysvetlil, že v roku 1999 prišlo na katastrálnom úrade v Poprade k trom rýchlym transakciám. Malo sa to stať bez toho, aby sa ich pôvodný majiteľ vzdal, predal ich či daroval, informuje portál Pravda. Do kauzy má byť zapletený ústavný činiteľ, ktorý konkrétne, Paška neuviedol. V diskusnej relácií TA3 podpredseda SNS povedal, že konečným užívateľom sporného pozemku je ústavný činiteľ, ktorý vie, že pozemok je odcudzený, a nechce ho vrátiť skutočnému majiteľovi.

Pre denník Pravda Paška dodal, že rodina, ktorú kauza zasiahla, pochádza z Popradu a o majetok prišla už dvakrát. Najskôr im ho zobrali komunisti. Po reštitúcii pozemok dostali späť a otec ho venoval darom ako dedičstvo. Následne však podľa Paškových slov prišlo k transakcii, ktorá sa mala uskutočniť na základe falošných dokladov. Počas troch mesiacov bol pozemok trikrát prevedený a aktuálne je v rukách ústavného činiteľa.

O pozemok prebieha súdny spor a súčasný majiteľ si chce pozemok nechať aj napriek známym informáciám. Paška hovorí o ústavnom činiteľovi, ktorý nie je z prostredia vládnej koalície. Na otázku či ide o jedného z trojice predseda parlamentu Andrej Danko, premiér Robert Fico a prezident Andrej Kiska, poslanec NR SR uviedol: „Nebudem to komentovať, ale blížite sa k tomu.“ S pozemkovou kauzou sa aktuálne spája meno Kisku, ktorý vlastníctvo pozemku na spomínanom území dokonca verejne deklaroval v majetkovom priznaní za rok 2016.

Škandál týkajúci sa pozemkov prepukol v roku 2007. Pripravil o post ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu a o miesto prišiel aj námestník Slovenského pozemkového fondu Branislav Briza. Viac ako milión štvorcových metrov pôdy sa ocitlo vo vlastníctve firmy GVN. Firma za pozemky zaplatila necelých 13 miliónov korún, hoci ich hodnota sa mohla vyšplhať na vtedajších 1,5 miliardy Sk.

Denník Nový Čas zistil, že pôvodní majitelia chceli v roku 1999 pozemok predať. Následne však malo prísť k spomínaným rýchlym transakciám a pozemok skončil v rukách súčasného prezidenta. Žalobu sa však pôvodní majitelia rozhodli podať na súd až teraz. Ich advokátka Mária Kozáková potvrdila, že žaloba bude podaná v najbližších dňoch.

Záležitosť neušla ani pozornosti bývalého poslanca za Sme Rodina Petra Marčeka. Ten na svojom profile na sociálnej sieti napísal, že „bude zaujímavé, ako prezident vysvetlí, ako prišiel k pozemkom v kauze verejnosti dávno známej pod názvom Veľký Slavkov“.

Kiska sa bráni, že pozemky vo Veľkom Slavkove v roku 1999 vraj riadne kúpil a nikdy ho nekontaktoval nijaký vyšetrovateľ. Kiskov hovorca ďalej uviedol, že slová Jaroslava Pašku považuje prezident za zvláštny pokus o zapojenie sa do diskreditačnej kampane a zviditeľnenie svojho mena.

Foto: archív
Foto: archív