Minister vnútra a podpredseda vlády Robert Kaliňák vo svojej funkcii končí. Oznámil to vo vyhlásení pre médiá. Kaliňák chce aj týmto krokom zachovať stabilitu na Slovensku. Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je pre Kaliňáka vec, s ktorou sa dá podľa jeho slov veľmi ťažko vyrovnať.
Desať rokov vo funkcii
„Pred dvoma týždňami sa stala brutálna vražda dvoch mladých ľudí. Pre ministra vnútra existuje len jedno riešenie, a to je vyšetriť vraždu, postaviť pred súd jej páchateľov, prípadne objednávateľov,“ povedal Kaliňák. Pripomenul, že od vraždy sa situácia najmä spoločensky vyhrotila.
„Myslím si, že je dôležité, aby sme nechali dostatočný priestor polícii a vyšetrovateľom, aby tento prípad vyšetrili. Som presvedčený, že sa to vyšetrovateľom podarí,“ uviedol. Kaliňák opäť zdôraznil, že na vražde pracuje najväčší vyšetrovací tím s tým, že Slovensko spolupracuje aj so zahraničím. Situácia bola podľa Kaliňáka posledné dni veľmi komplikovaná, a to aj pre klímu na politickej scéne.
Zároveň uviedol, že svoje rozhodnutie oznámil predsedovi vlády, ale aj obom predsedom koaličných strán. Otázka jeho nástupcu je podľa neho predčasná. Vo svojom vyhlásení sa poďakoval polícii, hasičom a záchranárom, ale aj ľuďom, ktorí pracujú v civilnej sekcii. Kaliňák dúfa, že jeho odchodom by sa situácia na Slovensku mohla stabilizovať. „To, čo potrebujeme, je stabilita,“ zdôraznil.
Kaliňák zdôraznil, že v roku 1989 si Slovensko vybojovalo slobodu prejavu aj zhromažďovania. Organizátorom pouličných protestov, aj policajtom, poďakoval za ich pokojný priebeh.
Zároveň však dodal, že výsledkom Nežnej revolúcie sú aj slobodné a demokratické voľby. Preto musí Smer-SD a aj on sám ako jeho člen napĺňať mandát, ktorý dostali od voličov. Pripomenul, že len on osobne dostal od voličov viac ako 300 000 preferenčných hlasov. „Otázka nástupcu je v tejto chvíli absolútne predčasná,“ reagoval Kaliňák na otázky novinárov.
Kaliňák bol ministrom vnútra dokopy desať rokov. V tejto funkcii pôsobil v prvej (2006 – 2010), druhej (2012 – 2016) aj súčasnej tretej vláde Roberta Fica. Je jedným zo zakladajúcich členov Smeru-SD a od roku 2004 je podpredsedom strany. Ide už o druhého člena kabinetu, ktorý odchádza po vražde novinára. Minulý týždeň vo funkcii skončil minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD), išlo o jeho osobné rozhodnutie.
Matoviča máta Hedviga Malinová
„Odchod Roberta Kaliňáka chápem predovšetkým ako jeho osobný príspevok k stabilite, udržaniu demokracie a možnosti pokračovať v pozitívnej politike pre ľudí. Robert bol jedným z najtalentovanejších ministrov vo všetkých vládach, ktoré som viedol,“ uviedol vo svojom vyhlásení Fico. Zároveň sa mu poďakoval za desať rokov práce v rezorte vnútra. „Jemu vďačíme za bezproblémové zavedenie schengenských pravidiel, menej nehôd na cestách i možnosť cestovať bez víz,“ pokračoval predseda vlády.
„Rozhodnutie o pokračovaní tohto príbehu má už dnes v rukách vládna koalícia. Verím, že budeme všetci zodpovední. Vydať napospas Slovensko ľuďom ako Matovič, Galko či Kollár je všetko iné, len nie zodpovedné k ľuďom,“ povedal premiér.
Kaliňákovu rezignáciu považuje opozičná SaS z hľadiska očisty verejného života od korupcie a mafie za absolútne nedostatočnú. “Kaliňák síce odchádza, ale jeho ľudia a s nimi aj všetky deformácie v policajnom zbore zostávajú,” napísali v stanovisku liberáli. Opozičná strana vidí ako jediné riešenie aktuálnej situácie na Slovensku pád vlády Roberta Fica a predčasné voľby.
Odchod Roberta Kaliňáka z funkcie ministra vnútra podľa opozičného hnutia OĽaNO nestačí, je to len prvý krok v očiste slovenskej politiky od korupcie a prepojení na ľudí blízkych mafii. Na tlačovej konferencii to vyhlásil líder OĽaNO Igor Matovič s tým, že musí odstúpiť aj premiér Robert Fico. Ak sa svojho postu vzdá aj Fico, len vtedy sa podľa Matoviča naplní spravodlivosť. OĽaNO tvrdí, že sa Kaliňák nikdy nemal stať ministrom.
“Umožnil ľuďom prepojeným na mafiu ovládnuť vedenie elitného policajného útvaru NAKA, ktorú celých desať rokov zneužíval na boj voči bezbranným ľuďom ako Hedviga Malinová, proti statočným prokurátorom ako Vasiľ Špirko, opozičným politikom či policajtom,” skonštatoval Matovič.
“Dlhodobo sme ministra vnútra kritizovali najmä za to, že polícia pod jeho vedením nezvládala ochranu slušných ľudí, tak ako by mala a mohla. Dlhodobo sme ho tiež kritizovali za to, že polícia pod jeho vedením bola čoraz častejšie zneužívaná na prenasledovanie politických oponentov vlády, na prenasledovanie všetkých slušných ľudí, ktorí mali odvahu povedať akýkoľvek vláde nepohodlný názor,” reagoval na odstúpenie Roberta Kaliňáka šéf ĽSNS Marian Kotleba.
Kotlebovci odmietajú akúkoľvek úradnícku vládu vymenovanú prezidentom Kiskom, pretože podľa nich aj v tzv. „štandardnej“ opozícii je veľa zlodejov, mafiánov, klamárov a podvodníkov A Sorosových ľudí.
“Preto riešenie súčasnej spoločenskej situácie vidíme v predčasných voľbách,” doplnil predseda ĽSNS. Ale nestotožňujeme sa s názorom, že štandardná opozícia by bola vo vláde výrazne lepšia ako súčasná vláda”, uzavrel Kotleba.
Naplánované protesty budú pokračovať
“Pokračujeme v naplánovaných občianskych zhromaždeniach a vyzývame všetkých občanov, aby sa k nám pridali a vytrvali,” avizujú organizátori celoslovenských pouličných zhromaždení. Odchod Roberta Kaliňáka im nestačí. “Jeho odchod musí byť len začiatkom. Začiatkom veľkého upratovania. Pretože je legitímnou požiadavkou občianskej verejnosti, aby sme žili v krajine, kde korupcia nie je štandardom. Kde vo vládnych kruhoch neexistuje prepojenie na organizovaný zločin,” uvádzajú vo vyhlásení.
Vyhlásenie deklarovaných “apolitických” organizátorov prichádza po tom, čo odchod Roberta Kaliňáka vyhlásili za nedostatočné riešenie krízy opozičné strany SAS a OĽaNo a s nimi hnutia ako KDH, Progresívne Slovensko a Spolu. Ďalší protest je naplánovaný už na nasledujúci piatok, 16. marca.
Koaličná SNS je pripravená na diskusiu o rekonštrukcii vlády, ale aj o predčasných voľbách, ak koalícia stratí podporu poslancov z Mosta-Híd či Smeru-SD. Po rokovaní predsedníctva SNS to vyhlásil šéf národniarov Andrej Danko s tým, že ak parlament nebude schopný prijímať zákony, musí začať debata o predčasných voľbách. Tiež tvrdí, že SNS na tejto vláde nelipne.
Na druhej strane sa Danko obáva situácie, keby sa niekto zo súčasnej opozície dotkol moci. “Za absolútnu katastrofu považujem, že máme bojovať s mafiou a jeden človek prerastený s kontaktmi s mafiou by sa mohol dotknúť moci,” povedal. SNS je podľa Danka pripravená niesť zodpovednosť za svoje rezorty. Na druhej strane “nijaký z našich ministrov, ani ja osobne, sa svojich postov nedrží. Ale rozmýšľame, čo bude ďalej”.
Most-Híd informoval prezidenta SR Andreja Kisku o rokovaniach okresných štruktúr o situácii v koalícii a spoločnosti. Informoval o tom predseda strany Béla Bugár, ktorý nepovedal, či strane stačí odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka, čo Most-Híd žiadal.
Bugár nevylúčil, že zo strany môže pár ľudí odísť, či už v koalícii Most-Híd zostane alebo odíde.
Nasledovalo rokovanie Republikovej rady Mosta-Híd. Po jej skončení pokračovalo zasadnutie koaličnej rady. Viacerí členovia strany sú presvedčení, že odchod Roberta Kaliňáka z funkcie ministra vnútra nestačí, a žiadajú oveľa širšiu rekonštrukciu vlády.
Za odchod z vládnej koalície je poslanec Mosta-Híd František Šebej. Ak sa tak nestane, zrejme odíde zo strany. Zachrániť vládu by podľa neho mohol len odchod premiéra Roberta Fica. „Odchod premiéra je to, čo si viem ešte predstaviť,“ povedal pred rokovaním. „Ja som už rozhodnutý,“ povedal na to, či v opačnom prípade odíde zo strany.