Klaus: Sme na prahu novej studenej vojny

  Foto: archív

  Bývalý český prezident Václav Klaus sa vzhľadom na kauzy Nikulin a Skripaľ domnieva, že sme na prahu novej studenej vojny. On sám odsudzuje vydanie ruského hackera, ako aj vyhostenie troch ruských diplomatov z Českej republiky.

  „Je to nanajvýš politická téma a pokusy unikať k nejakým legislatívnym výkladom sú úplný omyl a zvádzanie na scestie. V Českej republike bolo politicky rozhodnuté a podľa môjho názoru bolo rozhodnuté fatálne zle. Zásadne s tým nemôžem súhlasiť,“ uviedol ku kauze vydania ruského hackera Jevgenija Nikulina do USA.

  Podľa neho ide o zamiešanie sa do vnútroamerického politického konfliktu na jednu stranu. „A nie na stranu dnešného amerického prezidenta. Je to postavenie sa na druhú stranu. Neviem, či to naši autori tejto politiky takto mysleli. Je to aj útok na nášho prezidenta, ktorý dáva priamo alebo nepriamo najavo, že to nebolo jeho rozhodnutie a že on by to riešil inak,“ poznamenal veľmi jasne Klaus.

  Vyhostenie troch diplomatov z Česka považuje za trochu detinské. „Ak Slovensko, Slovinsko, Rakúsko alebo Maďarsko nič také neurobili, prial by som si byť skôr občanom týchto krajín. Uspokojili sme sa tým, že slovo tri nie je až také veľké. Podľa zoznamu, ktorý mám k dispozícii, sme na piatom mieste na svete podľa počtu obyvateľov na jedného vyhosteného diplomata,“ skonštatoval český exprezident. Z kauzy Sergeja Skripaľa sa podľa jeho slov urobila politická dráma, s čím on nesúhlasí.

  „Vôbec sa nechcem zaplietať do hypotéz, ako sa to stalo alebo ako mohli mať britské jednotky okamžite na ulici pripravené konkrétne protilátky, ako mohli okamžite vedieť, aký jed to spôsobil. To predsa nie je možné. Ale to by som sa miešal do niečoho, čo mi nie je vlastné. Mňa zaujíma, kto z toho má prospech. A je úplne jasné, že prospech z toho má niekto, kto chce dramatickým spôsobom zvýšiť napätie vo svete. Niekto, kto chce vyvolať novú studenú vojnu,“ povedal Klaus s tým, že tejto akcii jednoducho neverí.