Úvod Ľudia Zomrel Ivan Mjartan, zakladateľ Rádiožurnálu SRo, Rádia Twist a exveľvyslanec v ČR

Zomrel Ivan Mjartan, zakladateľ Rádiožurnálu SRo, Rádia Twist a exveľvyslanec v ČR

Foto: archív

Hasiči v Horskom parku na Drotárskej ceste v Bratislave našli v byte mŕtveho bývalého slovenského veľvyslanca v Prahe Ivana Mjartana. Podľa zverejnených informácií do bytu prišiel človek z najbližšej rodiny a chcel sa dostať do spálne, ktorá bola zvnútra zamknutá. „Zavolali záchranárov a následne hasičov, ktorí byt otvorili. Príčina smrti 58-ročného expolitika je zatiaľ neznáma.

Ivan Mjartan sa narodil 31. augusta 1959. Vyštudoval Fakultu technickej kybernetiky moskovskej Vysokej školy chemického strojárstva, špecializáciu technická kybernetika, využívanie počítačov a automatizovaných systémov riadenia so zameraním na chemickotechnologickú výrobu. Po skončení štúdia (1982) sa stal redaktorom v Redakcii vedy a techniky Československého rozhlasu na Slovensku. Neskôr sa v Redakcii medzinárodného života venoval politickému spravodajstvu.

Po novembri 1989 založil a viedol redakciu Rádiožurnálu Slovenského rozhlasu (SRo). Po nedobrovoľnom odchode z rozhlasu v roku 1992 bol v parlamentných voľbách zvolený za poslanca Federálneho zhromaždenia ČSFR za Hnutie za demokratické Slovensko, ktorého členom bol od roku 1992. Od konca júna 1992 do marca 1993 bol štátnym tajomníkom Ministerstva kultúry SR. V tomto období založil aj súkromné Rádio Twist, keďže sa mu však podarilo rozbehnúť politickú kariéru, prevádzku rádia prevzal herec Andrej Hryc.

Ivan Mjartan začiatkom 90. rokov. (Foto: Ján Luky)

Keď vznikla samostatná Slovenská republika, vymenovali ho za prvého mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca SR v Českej republike. V tejto funkcii pôsobil od 9. marca 1993 do 15. júna 1998. Po návrate na Slovensko v roku 1998 krátko pracoval na Ministerstve zahraničných vecí SR ako vedúci úradu ministerstva. V období od konca apríla 1998 do októbra 1998 bol vedúcim komisie HZDS pre masmediálnu politiku.

Po parlamentných voľbách 1998 z HZDS vystúpil. V priamych voľbách na funkciu prezidenta SR v máji 1999 neúspešne kandidoval ako občiansky kandidát. Stál aj pri zrode politickej strany STRED (Strana demokratického stredu).