Úvod Spoločnosť Kódex správania na internete obmedzí slobodu slova

Kódex správania na internete obmedzí slobodu slova

Foto: archív

Európska komisia zavádza v spolupráci so spoločnosťami Facebook, Twitter, Microsoft a YouTube kódex správania, ktorý má vraj pomáhať v boji proti šíreniu „nenávistných prejavov na internete“. Jednoducho povedané, ide o zavedenie plošnej celosvetovej cenzúry.

Spoločnosti sa totiž zaviazali, že budú preverovať všetky hlásenia o nevhodnom obsahu. A ak samy uznajú, že je podľa nich neprimeraný, príspevok odstránia alebo používateľovi dokonca deaktivujú prístup.

Budú pri tom spolupracovať s organizáciami, ktoré sa špecializujú na odhaľovanie podobného obsahu. Vznikne tak kontrolný výbor, ktorý bude celosvetovo určovať, čo je a nie je prípustné. Európska komisia však tento krok paradoxne označuje za „podporu a uľahčenie slobody prejavu v online svete“.

Pritom nie je tajomstvo, že napríklad Facebook ovplyvňuje verejnú mienku potláčaním „nevhodných“ konzervatívnych a kritických názorov, pričom uprednostňuje takzvané korektné príspevky.

A ak s ním budú spolupracovať – čo znamená donášať či udávať – organizácie typu HateFree, ktoré do nenávistných prejavov automaticky zahŕňajú všetky nesúhlasné, svet stojí na začiatku súmraku slobody slova.Politickým elitám zjavne prekáža, ak môžu ľudia ich často zbytočné a nezmyselné návrhy, riešenia či rozhodnutia slobodne a otvorene kritizovať.

Foto: archív
Foto: archív

1 komentár

  1. Izolujú nás EU oboženú ostnatým drôtom a pri náznaku opustenia tohoto nepodarku Vás na hranici zastrelia. Ale spravia dvere ktoré sa budú dať do otrokárskej spoločnosti otvárať iba dnu pre chudákov s Islamu, aby toho nebolo málo.

Comments are closed.