Úvod Politika Lajčákovo ministerstvo: Blaha klame, Bezpečnostnú stratégiu SR neplatil Soros

Lajčákovo ministerstvo: Blaha klame, Bezpečnostnú stratégiu SR neplatil Soros

Ľuboš Blaha. (Foto: archív)

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR nečakane reagovalo na príspevok poslanca parlamentu za Smer-SD a predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboša Blahu, ktorý uverejnil na sociálnej sieti. Reagoval v ňom na na otvorený list, ktorého signatári vyzývajú na prijatie bezpečnostnej a obrannej stratégie z dielne rezortu zahraničných vecí.

Blaha vo svojom statuse označil podpísaných za „amerických agentov“ a kritizoval aj príslušnosť Slovenska v Severoatlantickej aliancii, ktorú otvorený list hodnotí ako kľúčovú pre našu bezpečnosť. Blaha rovnako tvrdí, že Bezpečnostnú stratégiu SR napísal americký think-tank.

Status Ľuboša Blahu:

„Bezpečnostnú stratégiu SR dal podľa všetkého dokopy Tomáš Valášek, bývalý veľvyslanec SR pri NATO a aktuálne zamestnanec amerického think-tanku Carnegie Endowment, ktorý je financovaný americkou vládou a nadnárodnými korporáciami,“ napísal Blaha.

Ministerstvo sa proti poslancovým tvrdeniam ostro ohradilo. „Jej prípravu nefinancoval George Soros, nedali sme ju vypracovať nijakej zahraničnej mimovládnej organizácii. Tvrdenia o jej vypracovaní cudzími mimovládnymi organizáciami možno smelo a jednoznačne označiť za bludy,“ píše vo svojom stanovisku rezort diplomacie s tým, že si uvedomujú, že to nie je práve diplomatický jazyk.

Stanovisko zahraničných vecí a európskych záležitostí SR:

Rezort pod vedením Miroslava Lajčáka zároveň konštatuje, že niektoré Blahove tvrdenia je ťažké hodnotiť, lebo „sú evidentne písané veľmi emotívne a založené na veľmi špecifickom svetonázore, ktorý pán poslanec reprezentuje.“ Ministerstvo zároveň Blahu nepriamo obvinilo z toho, že šíri klamstvá. „Je nám ľúto, že aj pán poslanec Blaha sa pridal k šíreniu neprávd, poloprávd a poprekrúcaných faktov o príprave a obsahu Bezpečnostnej stratégie SR,“ píše.