Úvod Nezaradené Le Penová chce vo Francúzsku znovu zaviesť frank

Le Penová chce vo Francúzsku znovu zaviesť frank

Marine Le Penová. (Foto: archív)

Francúzska prezidentská kandidátka Marine Le Penová sa domnieva, že spoločná európska mena je pre Francúzsko bremenom. V rozhovore pre denník Le Parisien vyjadrila presvedčenie, že hlavnú rolu v ekonomike krajiny by mala znova zohrávať národná mena – francúzsky frank. Dodala, že „euro je mŕtve“.

Le Penová by veľkým spoločnostiam umožnila viesť svoje medzinárodné finančné transakcie s použitím eura, radoví občania by však v bežnom živote mohli používať nový frank. V prípade svojho zvolenia za prezidentku má v úmysle vypísať referendum o odmietnutí eura, pretože podľa jej presvedčenia euro nie je životaschopnou menou vzhľadom na rozdiely v konkurencieschopnosti rôznych krajín.

Týždeň pred rozhodujúcim druhým kolom prezidentských volieb Le Penová zavítala do hlinikárne Alteo v Gardanne v departemente Bouches-du-Rhône, ktorá je už roky obviňovaná zo znečisťovania Stredozemného mora. Položila tiež veniec kvetov k pamätníku obetí deportácií židov.

Prvé kolo prezidentských volieb sa vo Francúzsku konalo 23. apríla. Spomedzi 11 kandidátov do druhého kola postúpili Macron s 24,1 percentami a Le Penová, ktorú volilo 21,3 percenta voličov. Druhé kolo volieb sa uskutoční 7. mája.