Úvod Politika Markíza: Kiska má po druhom kole volieb prezidenta oznámiť vznik vlastnej strany

Markíza: Kiska má po druhom kole volieb prezidenta oznámiť vznik vlastnej strany

Foto: archív

Dosluhujúca hlava štátu Andrej Kiska napriek daňovým a pozemkovým kauzám má predsa len vstúpiť do straníckej politiky s vlastným politickým subjektom. Kiska to má podľa tvrdenia televízie Markíza, ktorá sa odvoláva na zdroje denníka SME. Oznámiť to má po skončení druhého kola prezidentských volieb, ktoré sa uskutočnia 30. marca 2019.

Médiá tiež informujú o tom, že Kiska odmietol pôvodný plán stať sa hlavnou tvárou nedávno vzniknutej koalície strán Progresívne Slovensko a Spolu, ktoré navrhli spoločnú kandidátku pred blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu a pravdepodobne pôjdu bok po boku aj do budúcoročných volieb do Národnej rady.

Kiska vstupom do straníckej politiky ešte väčšmi rozbúri vody na opozičnej scéne, kde doteraz jasne vládli SaS, OĽaNO či Sme rodina. Po avizovanom kroku a úspechu Čaputovej v prezidentských voľbách sú ich pozície ohrozené predpokladanou novou stranou Kisku a pravdepoodbným vstupom Progresívneho Slovenska do parlamentu.

Médiá priniesli informáciu, že o politickej budúcnosti s Andrejom Kiskom v posledných dňoch na osobných stretnutiach diskutuje aj expremiérka Iveta Radičová, ktorá by teoreticky mohla posilniť jeho nový politický subjekt.

Radičová v minulosti viackrát uviedla, že o návrate do veľkej politiky neuvažuje. Mrzí ju totíž pád jej vlády v roku 2012. “Nesiem na svojich pleciach spoluzodpovednosť za pád vlády a dala som si trest. Odišla som z politiky,“ povedala bývalá predsedníčka vlády v diskusii Denníka N.

Radičová však teraz uviedla, ale že sa stretáva s prezidentom Kiskom, s ktorým sa zhovára o politickej budúcnosti. “Áno, hovoríme spolu,” prezradila s tým, že ich stretnutia sú “veľmi príjemné“. Expremiérka odmietla odpovedať na to, či s Kiskom plánujú založiť stranu, alebo sa pridajú k už existujúcemu subjektu. “Umenie politiky je časovanie. Keď bude ten správny čas, budete plnohodnotne informovaní,“ povedala.

Foto: archív