Úvod Politika Mayová bude odteraz o brexite s EÚ rokovať sama

Mayová bude odteraz o brexite s EÚ rokovať sama

Foto: archív

Rozhovory s Európskou úniou o odchode Spojeného kráľovstva z tohto bloku odteraz povedie britská premiérka Theresa Mayová. Zároveň uviedla, že britské ministerstvo pre odchod z EÚ, ktoré doteraz malo rokovania na starosti, sa bude venovať domácej príprave na brexit. Hodnota britskej libry v dôsledku tejto správy stúpla.

„Povediem rokovania s Európskou úniou, minister pre odchod z Európskej únie (Dominic Raab) bude mojím zástupcom,“ oznámila britská premiérka. Svoje rozhodnutie vysvetlila tým, že je nevyhnutné, aby vláda v čase opúšťania EÚ pracovala čo najefektívnejšie.

Ministerstvo Dominica Raaba sa podľa premiérky zameria na domácu prípravu na dohodu s EÚ o brexite a tiež na možnosť, že Londýn sa s Bruselom nedohodne, takže Spojené kráľovstvo opustí európsky blok neriadene. Ministerstvo pre brexit bude pokračovať aj v príprave potrebného zákonného rámca.

Agentúra Bloomberg považuje premiérkino vyhlásenie za významné rozhodnutie, pretože ministerstvo pre brexit zastávalo v rokovaní s Bruselom tvrdšie pozície, zatiaľ čo Theresa Mayová dáva prednosť čo najhladšiemu rozchodu. Za minulý mesiac vládu Theresy Mayovej opustili bývalý minister pre brexit David Davis i líder predrefendovej kampane za brexit, šéf diplomacie Boris Johnson. Obaja vyjadrili znepokojenie, že odchodom z EÚ nebudú dosiahnuté sľuby z čias kampane.

Británia ponechá v prechodnom období po vystúpení z únie v platnosti právne predpisy EÚ s cieľom zaistiť obyvateľom aj podnikom právnu kontinuitu a istoty. Uvádza sa to vo vládnom dokumente k brexitovému plánu, ktorý agentúra Reuters prirovnáva k britskému zákonu z roku 1972, prepájajúcemu Spojené kráľovstvo s európskym blokom. V platnosti však podľa Raaba nezostane kompletná legislatíva, ale len jej časti.