Úvod Spoločnosť Polícia preveruje výhražné listy sudcovi v Kiskovej kauze

Polícia preveruje výhražné listy sudcovi v Kiskovej kauze

Foto: archív

Do kauzy sporného pozemku prezidenta Andreja Kisku pri Veľkom Slavkove vstúpila polícia. Sudca, ktorý má určiť vlastníctvo lukratívnej tatranskej parcely, totiž priznal anonymné vyhrážky. Naznačujú mu, že by mal rozhodnúť v prospech prezidenta, inak na to doplatí on aj jeho rodina. Vyhrážkami sa začali zaoberať popradskí vyšetrovatelia.

Pozemok s rozlohou 1,2 hektára si nárokuje popradský zubár Ján Franc, ktorý ho zdedil. Až pred tromi rokmi zistil, že nie je jeho vlastníkom. Kiska sa však pozemkov vzdať odmietol a tak majiteľa musí určiť súd. Sudca okresného súdu Miroslav Radačovský na úvod prvého pojednávania v polovici mája uviedol, že sa mu niekto listom vyhrážal.

„Aj keby sudca zomrel, na veci sa nič nemení, lebo prípad dostane iný sudca,“ povedal vtedy Radačovský. O tom, že popradská polícia sa začala zaoberať výhražným listami, informoval týždenník Plus 7 dní na svojom webe. Polícia začala trestné stíhanie zločinu vydierania chránenej osoby, za ktorý páchateľovi hrozia štyri až desať rokov za mrežami.

Prvý list, odoslaný z Prešova, prišiel ešte vo februári, po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Sudca Radačovský spozornel a list založil ako dôkaz do súdneho spisu. Anonymov s podobným obsahom pribúdalo.

„Ak chcete v pokoji dožiť svoj život, ak nechcete ohroziť život svojej rodiny, dajte ruky preč od prípadu pána prezidenta a pozemkov nad Tatrami,“ napísala sudcovi osoba podpísaná ako Peter K. Sporný pozemok pod Tatrami kúpil Július Sirocký od firmy Agras len niekoľko dní po tom, čo bol pochybne vydržaný bez súhlasu majiteľa. V roku 1999 ho predal Andrejovi Kiskovi.

Sporný pozemok pri Veľkom Slavkove. (Foto: archív)

Kúpu Kiskovi odporučil vtedajší obchodný partner, ktorý sa poznal s Ondrejom Žembom, bývalým mafiánskym bosom v Poprade. Kiska parcelu s rozlohou 1,2 hektára kúpil za 1 800 eur, dnes má miliónovú hodnotu. Ján Franc z Popradu netušil, že pôda, ktorá patrí jeho rodine od roku 1949, nie je jeho. Roky ju prenajímal poľnohospodárskemu družstvu, ktoré sa o ňu staralo. Za prenájom Franc dostával ročne 21 eur alebo naturálie. Na pozemok celé roky chodil, kontroloval ho a umiestnil naň aj tabuľu so svojím telefónnym číslom a menom.

V civilnom spore má súd určiť, či patrí Francovi, alebo Kiskovi. Prezident nehnuteľnosť vrátiť odmieta a tvrdí, že si počká na rozhodnutie súdu. Prípad vyšetruje aj Národná kriminálna agentúra pre podozrenie z podvodu. Trestné stíhanie vo veci začal vyšetrovateľ v januári tohto roku. Obvinený zatiaľ nie je nik.