Úvod Politika Merkelová utečencom: Osídľujte nemecký vidiek

Merkelová utečencom: Osídľujte nemecký vidiek

Foto: archív

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala utečencov, ktorí sa chcú usadiť v Nemecku, aby prijali možnosť žiť v riedkejšie osídlených oblastiach krajiny namiesto veľkých miest. Zároveň by vraj mali prejaviť aspoň štipku záujmu o nemeckú kultúru: „Očakávame, že tí, ktorí sem prichádzajú, rešpektujú naše zákony a majú aspoň troška záujem o naše životy.“

Nemecko prijalo od roku 2015 vyše milióna migrantov. Odvtedy sa borí s politickým a spoločenským nátlakom, sprevádzajúcim integráciu nových príchodzích do nemeckej spoločnosti. Merkelová priznala, že mnohí migranti dávajú prednosť životu vo veľkých mestách, kde však majú často problém nájsť bývanie.

„Preto im odporúčam zostať na vidieku, kde to môže byť na prvý pohľad troška neatraktívne… ľudia na týchto miestach sa však často dokážu lepšie postarať o záujmy utečencov a integrovať ich.“ Kancelárka zdôraznila, že tí, ktorí prichádzajú do Nemecka, by mali prijať za svoje „hodnoty, na ktorých je založená táto krajina: toleranciu, otvorenosť, náboženskú slobodu a slobodu slova“.