Úvod Politika Merkelová v Bratislave: Nemecko a V4 budú spolupracovať pri potláčaní príčin migrácie

Merkelová v Bratislave: Nemecko a V4 budú spolupracovať pri potláčaní príčin migrácie

Foto: archív

Nemecká kancelárka Angela Merkelová absolvovala jednodňovú návštevu Slovenska. Medzi hlavné témy rokovania s jej slovenským kolegom Petrom Pellegrinim patrili bilaterálne vzťahy najmä v hospodárskej oblasti, digitalizácia či umiestnenie vznikajúcej Európskej agentúry pre prácu.

Kancelárka na úvod svojho vystúpenia pripomenula 30. výročie boja za slobodu a demokraciu vo východnej Európe. Médiá zaujímal aj názor Merkelovej na brexit a vyšetrovanie únosu vietnamského občana. Podľa Pellegriniho bolo rokovanie konštruktívne a priateľské.

„Je to už 30 rokov, čo my v Nemecku aj vy v krajinách Vyšehradskej štvorky vyšli do ulíc a postavili sa za slobodu a demokraciu, čo zmenilo život nás všetkých. Dnes sme spoločne v Európskej únii a NATO, Slovensko je aj súčasťou eurozóny, čím sme ešte viac spätí. Spája nás úzka spolupráca v priemysle, najmä automobilovom. Na to, že má Slovensko 5,4 milióna obyvateľov, máme naozaj dobrú obchodnú bilanciu,“ uviedla Merkelová.

Krajiny však podľa nej musia dbať aj na to, aby úzko spolupracovali aj v oblasti digitalizácie, ktorá bude v budúcnosti čoraz dominantnejšia. „Našli sme množstvo prienikov, napríklad v otázke priemyslu, digitálnych technológií či kybernetickej bezpečnosti. Hovorili sme o spolupráci v prípade regulácie v digitálnom svete, v ktorom niekedy neplatia tie pravidlá, ktoré platia vo fyzickom svete,“ potvrdil Pellegrini.

Zároveň potvrdil, že ju požiadal o podporu pri umiestnení Európskej agentúry pre prácu na Slovensko. Merkelová zareagovala, že je otvorená tomu, aby sa takéto inštitúcie umiestňovali do nových členských štátov a je otvorená ďalšiemu dialógu.

Foto: archív

Kancelárka zároveň ocenila, že Slovensko ako predsedajúca krajina Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe trvá na dodržiavaní Minských dohôd medzi Ruskom a Ukrajinou. Záujem médií sa sústredil na brexit. Veľká Británia opustí Európsku úniu 29. marca, teda o 50 dní.

„Päťdesiat dní je málo, ale môže to byť dlhých 50 dní, podľa toho, ako sa na to pozeráme,“ priznala kancelárka. Zo strany britskej premiérky Theresy Mayovej a jej vlády vidí snahu o usporiadaný brexit, ktorý by bol lepší pre všetkých, než odchod bez dohody. Práve odchod bez dohody je v súčasnosti najskloňovanejším, ale zároveň aj najobávanejším scenárom.

„Je našou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby sme k dohode dospeli,“ vyhlásila Merkelová. Zároveň je ale povinnosťou zachovať integritu vnútorného trhu a nastaviť pravidlá pre Írsko a Severné Írsko. Partneri sa počas rozhovoru dotkli aj únosu vietnamského občana z Nemecka cez Slovensko, potvrdila Merkelová. „Krátko sme o tom hovorili, zaujímalo nás to. Ale nepochybujem o tom, že Slovensko robí všetko pre to, aby sa únos vyšetril,“ povedala.

Prezident SR Andrej Kiska nemeckej kancelárke Angele Merkelovej odovzdal najvyššie štátne vyznamenanie. Ako agentúru SITA informovalo tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR, Rád Bieleho dvojkríža I. triedy dostala za mimoriadne zásluhy o všestranný rozvoj vzťahov medzi Slovenskom a Nemeckom.

„Toto ocenenie je zároveň prejavom vďaky a uznania za osobný prínos kancelárky k posilňovaniu jednoty v Európe, a to najmä v kľúčových momentoch jej nedávnej histórie a tiež za ochranu a presadzovanie hodnôt slobody, demokracie a solidarity,“ informoval Prezidentský palác. Obaja štátnici si zároveň pripomenuli blížiace sa 30. výročie pádu Berlínskeho múru a Nežnej revolúcie, ktoré otvorili dvere aj pre občanov Slovenska k slobodnému rozvoju a prosperite v Európskej únii.

Foto: archív

Prezident a kancelárka diskutovali aj o vývoji vo V4, v Európe a vo svete a o ďalších perspektívach posilňovania európskej bezpečnosti a obrany. „Témou rozhovoru boli tiež otázky ďalšieho ekonomického vývoja na našom kontinente a situácia na Ukrajine,“ dodala kancelária prezidenta.

Angela Merkelová bola na bilaterálnej návšteve Slovenska 20. októbra 2014. Vtedy jej ako tretej žene v histórii udelili čestný doktorát na Univerzite Komenského. Vo februári 2011 sa už raz v Bratislave zúčastnila na vrcholnej schôdzke krajín Vyšehradskej skupiny. Okrem toho sa v septembri 2016 zúčastnila na Bratislavskom samite.

Merkelová sa následne zúčastnila rokovania s premiérmi Vyšehradskej štvorky – Petrom Pellegrinim,Andrejom Babišom, Viktorom Orbánom a Mateuszom Morawieckim. Jedným z jeho výsledkov je deklarácia, že V4 a Nemecko spoločne pripravia projekt, ktorý má pomôcť severoafrickému Maroku, a to v rámci riešenia vonkajších príčin migrácie. Po stretnutí lídrov krajín V4 a nemeckej kancelárky to oznámil Pellegrini.

Koľko peňazí pätica štátov vyčlení, ako aj ďalšie podrobnosti tohto projektu majú byť známe do niekoľkých týždňov. „Páčilo sa mi, že sme hovorili aj o veciach, ktoré nám ležia na srdci, ako sú príčiny migrácie. Chceme vyslať istý signál, že budeme spolupracovať pri potláčaní príčin migrácie,“ povedala Merkelová.

Český premiér Andrej Babiš za najdôležitejší míľnik v blízkej budúcnosti označil voľby do Európskeho parlamentu. „Rozhodnú o ďalšom smerovaní EÚ, ktorá má veľa problémov ako brexit, sankcie, napäté vzťahy s USA či migráciu.

Je dôležité, aby sa Európska komisia vrátila späť do svojej roly. Aby bola rešpektovaným a nezávislým arbitrom. Od nového predsedu komisie očakávam, že bude načúvať všetkým členom únie, že bude bojovať proti byrokracii,“ odkázal.

Foto: archív

Podobne to vidí aj maďarský predseda vlády Viktor Orbán. „Neviem, aká bude EÚ po voľbách, jedno je však isté. Nebude to také ako doteraz. EÚ sa zmení, ale akým smerom, to určia občania,“ povedal.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki na margo brexitu poznamenal, že je to veľmi zlá udalosť pre EÚ. „Ale rešpektujeme rozhodnutie Britov v referende. Potrebujeme flexibilné a kreatívne riešenie a čakáme na návrhy Theresy Mayovej. Všetci by sme si želali, aby Veľká Británia ostala súčasťou EÚ, ale finálne rozhodnutie bude na nich,“ uznal.